Zkouší to na Polsku, pak to zkusí na nás. U Moravce zle o EU

19.09.2021 18:11 | Zprávy

Evropská komise v létě zhodnotila stav právního státu ve všech 27 členských zemích. U Maďarska a Polska se podle ní situace od loňska zhoršila. V případě České republiky Komise zmiňuje mimo jiné problém se střetem zájmů. A že Česko musí střet zájmů vyřešit, vzkázala Komise naposledy v září, když ministři financí EU schválili český plán obnovy. Hosty druhé části Otázek Václava Moravce byli europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Stanislav Polčák (STAN).

Zkouší to na Polsku, pak to zkusí na nás. U Moravce zle o EU
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Václav Moravec má Otázky

Kvůli obavám z porušování práv sexuálních menšin zahájila Evropská komise proti Maďarsku řízení. Stejně rozhodla i v případě Polska. A to kvůli zónám bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky polských měst. S Bruselem se přou nejen polské regiony, ale kvůli justiční reformě dlouhodobě i varšavská vláda. Začátkem září popudila polské politiky žádost Komise, aby unijní soudní dvůr dal Polsku pokutu za to, že se nepodřídilo soudnímu příkazu, podle kterého má zastavit činnost disciplinární komory trestající soudce.

O justiční reformu se Evropská unie pře s Polskem už léta. Vláda Práva a spravedlnosti ji provádí od svého nástupu k moci v roce 2015. A polská vláda Práva a spravedlnosti, která doteď intenzivně podporovala samosprávy ve více než 100 obcích a městech v pěti vojvodstvích, kde vyhlásili diskriminační zóny bez LGBT, náhle změnila postoj. Prostřednictvím ministerstva regionálního rozvoje vláda vyzvala, aby obce respektovaly práva občanů včetně sexuálních menšin.

Co říkají na otočku právě zmínění europoslanci? Je sáhnutí na peníze a zastavení příjmů tím nejlepším nástrojem, jak vymáhat evropské hodnoty? „Já bych si přála, aby to tak nebylo, protože ty peníze, na které saháme, jsou také peníze evropských daňových poplatníků. Vezměme si, jaký je rozpočet EU, a evropští občané platí a pak se to přerozděluje a posílá se to zpátky. To znamená, že saháme na své vlastní peníze. Já myslím, že v Polsku je demokraticky zvolená vláda, to nikdo nepochybuje. Je tam demokracie. Nebudu obhájcem Polska a toho všeho, co tam dělají, ale obávám se, že si na Polsku Evropská komise zkouší něco, co může následně aplikovat na Českou republiku nebo na kohokoliv, kdo bude zlobit. A to bych nerada,“ zmínila Konečná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…