Zvyšovat daně? Chyba! V ODS je k tomu nechuť, ohnal se po Stanjurovi kolega Skopeček

14.07.2022 22:38

Poslanci dnes schválili zavedení tzv. úsporného energetického tarifu. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) v Interview ČT24 upozornil, jak velký náraz nás na podzim čeká kvůli zdražování energií. Rozporoval slova ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ohledně zvyšování daní. Podle Skopečka „uvnitř ODS panuje nechuť daně zvyšovat“.

Zvyšovat daně? Chyba! V ODS je k tomu nechuť, ohnal se po Stanjurovi kolega Skopeček
Foto: Archiv Jana Skopečka
Popisek: Poslanec Jan Skopeček

„Myslím, že podzim jednoduchý nebude. I já a moje rodina jsme to poznali na nárůstu záloh na plyn. Prostě ten růst je vysoký, potvrzují to i čísla o inflaci, ukazují, že nejvyšší rostoucí položkou byl právě plyn, z roku na rok zdražil téměř o 80 %. Ceny energií skutečně problém jsou,“ uvedl Skopeček, že je třeba se připravit na velký náraz na podzim.

„Takže ten pokles životní úrovně tu je, bude. Nemá smysl si namlouvat něco jiného. Ani opozice, ani my nemáme kouzelný proutek, kterým bychom to zachránili," řekl s tím, že jde o to, aby se dokázala připravit taková opatření, která budou cíleně pomáhat těm skupinám, které si nedokážou pomoct sami.

Moderátorka Světlana Witowská nato poznamenala, že se nezdá, že by se v Česku brala energetická situace tak vážně jako je tomu například v Německu, kde tamní vláda jde příkladem a vyzývá nyní lidi k šetření. To Skopeček kritizoval: „Zdá se mi poněkud hloupé, když jednotliví politici lidem radí, kolik stupňů si mají lidé snížit doma na topení,“ uvedl ekonom Skopeček.

Češi podle něj sami dobře vědí, kde najít úspory. „Domácnosti už si to uvědomují, spotřeba už řadu měsíců klesá, lidé už teď sami reagují na to, že nás nečekají úplně jednoduché měsíce,“ dodává k tomu, že třetina rodin je ohrožena chudobou.

„Nárůst cen energií je tak obrovský a razantní, že to lidi donutí k úsporám okamžitě. Ten energetický tarif je snaha, aby se nedostali do sociálně tíživé situace, to je hlavní cíl úsporného energetického tarifu,“ připomíná Skopeček.

Ministr financí Zbyněk Stanjura zmínil možnost zavedení sektorových daní, aby zachránil rozpočet – takový nápad Skopeček nevítá: „Z politických i ekonomických důvodu budu radit, aby se vláda sektorové dani vyhnula. Myslím, že uvnitř ODS je nechuť zvyšovat jakékoliv daně,“ pokračuje Skopeček. „Jsem přesvědčen, že pokud má ODS ministerstvo financí, a pokud kandidovala s programem nezvyšovat daně, tak to nemá zavádět. Považoval bych to za chybu.“

Na dotaz, co vláda hodlá dělat s vysokými cenami energií, odvětil, že pro to neexistuje jednoduché řešení. „Jsme v začarovaném kruhu, ale dlouhodobě je nevysvětlitelné lidem v České republice – a stát s tím bude muset něco udělat – že tu vyrábíme poměrně levnou elektřinu, ale poměrně draze si ji kupujeme zpět z lipské burzy. Avšak – rychlé a jednostranné odstoupení z lipské burzy by zase znamenalo ohrožení dodávek plynu do České republiky, na kterých jsme závislí,“ podotýká Skopeček.

Witowská vyjmenovala evropské státy, kde se ceny plynu zastropují a kde se dělají mnohá opatření na pomoc lidem. Na dotaz, zda v tomto porovnání dělá vláda ČR pro lidi málo, Skopeček odvětil: „Vláda dělá pro lidi dost,“ prohlásil, že naopak Českou republiku „v jiných evropských zemích“ uvádějí jako příklad, ale ony země nejmenoval.

Na 26. července ministr průmyslu a obchodu ČR svolal do Bruselu radu ministrů pro energetiku ze států EU, aby projednala plán pro případ, že by Rusko plně neobnovilo provoz plynovodu Nord Stream 1. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…