Chceme bydlet: Nájemníci ubytovny v Brně se vzepřeli majiteli, který je utlačoval

03.04.2017 13:36

Nájemníci ubytovny v Brně se vzepřeli majiteli, který je utlačoval. Žádají veřejnost o podporu. Prohlášení solidární sítě Chceme bydlet:

Chceme bydlet: Nájemníci ubytovny v Brně se vzepřeli majiteli, který je utlačoval
Foto: Daniela Černá
Popisek: Chodba v jednom z domů
reklama

Obyvatelé ubytovny Markéty Kuncové v Brně se vzepřeli majiteli nemovitosti, který podle sociálních pracovníků postupoval vůči nájemníkům protiprávně. Majitel domu, Robert Hrdina, za jednopokojové byty plné plísně, štěnic a dalšího hmyzu požaduje 10 500 korun měsíčně (191 korun za metr čtvereční). Tato částka zahrnuje platbu za elektřinu, vodu a služby  4200 korun. Nájemníci jsou často nuceni k těmto  platbám i dalším částkám navíc vyhrožováním, vypínáním elektřiny i topení v zimních měsících a někteří obyvatelé mluví i o násilí. Nájemníci se rozhodli proti majiteli ubytovny postupovat právní cestou. Podporu jim poskytuje skupina Chceme bydlet a dobrovolníci z řad veřejnosti.

Na ubytovně v Židenicích bydlí zhruba 200 lidí, včetně 120 dětí. V posledních měsících museli podle svých slov čelit šikaně a útlaku ze strany Roberta Hrdiny. „Od začátku mého pobytu v domě mi neteče teplá voda, vypínání elektřiny je na denním v pořádku a obyvatelé jsou neustále ve stresu,“ říká nájemník domu Julius Kala. „Majitel domu přijíždí v luxusním voze a odpoujuje elektřinu rodinám s malými dětmi, které tak chce donutit k dalším platbám nad rámec nájemného,“ dodává Kala.

Podle jednoho ze členů skupiny Chceme bydlet je současný stav na ubytovně kritický: „ Hrdina je typický příklad obchodníka s chudobou, který měsíčně jen na této ubytovně inkasuje více než 300 000. Do domu skoro neinvestuje a napadá nájemníky verbálně i fyzicky.“ vysvětluje Jan Milota.

Policie od úterka prošetřuje jednání Roberta Hrdiny jako trestný čin. Nájemníci nyní podávají vysvětlení k trestnímu oznámení a zvažují také podání občansko-správní žaloby na majitele. Ten se měl bezdůvodně obohatit, když nájemníkům prodával elektřinu za nelegálně vysokou cenu. Majitel nájemníky i jejich podporovatele zastrašuje. 

Komplikovaná vlastnická struktura domu naznačuje, že se jedná o případ využívání takzvaného bílého koně při nelegálním podnikání. Majitelem domu je firma R. HERO Property s. r. o., v níž má poloviční podíl Robert Hrdina. Jeho manželka Monika Hrdinová je jednatelkou této firmy a vlastní zároveň její druhou polovinu. Dům je dále pronajímán firmě R. HERO Reality s.r.o., kterou vlastní Ida Štefanová (bývalá žena Hrdiny) a jeho matka Pavla Hrdinová. Jednatelem a zároveň pronajímatelem jednotlivých bytů je pan Bohumil Jelínek, rovněž nájemník a údržbář domu. Pan Jelínek je starší muž, který je podle některých informací vydírán panem Hrdinou a koná na výslovné přání Roberta Hrdiny. Ten byl  v minulosti odsouzen za dotační podvod, rok a půl strávil ve vězení, v současnosti mu běží podmínka a od soudu má zakázáno být jednatelem jakékoliv společnosti.

Zastupitel města Brna Martin Freund situaci v domě komentuje: „Pokud člověk žije v beznaději v temné ubytovně, tak před sebou nic nevidí. Ani jejich děti. Ten systém je zkrátka špatný, patologický a vytváří patologické životní situace a patologickou realitu. Musíme ho změnit, nic jiného nemá smysl.“ Freund dále dodává: „Ti lidé nájem platili a platí. Důvod proč majitel přistoupil k danému kroku, má úplně jinou motivaci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

20:44 Jana Zwyrtek Hamplová: Film Havel není o Havlovi

Komentář na facebookovém profilu k nově promítanému filmu Havel.