Ivana Jungová: Nabarvené ptáče se ještě ani nepromítá a už se kritizuje...

27.08.2019 13:38

Z Marhoulova snímku jsem viděla pouze ukázky a působily na mě dost nepříjemně. Rozhodně však nesouhlasím s tím, že by nás kdokoliv měl posuzovat podle filmu.

Ivana Jungová: Nabarvené ptáče se ještě ani nepromítá a už se kritizuje...
Foto: pixabay.com
Popisek: Film - ilustrační foto

Na webu jsem objevila článek Jaroslava Vyleťala, týkající se nového filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Přestože film ještě nebyl uveden v kinech, vzbuzuje už, myslím předčasně, kritické připomínky. Vyleťal ve svém textu napadá následující režisérův veřejný výrok o literární předloze filmu, jejímž autorem je Jerzy Kosiński: „Evropa bude čelit tomu nejzákladnějšímu, co ta knížka nese jako poselství, což je strach z odlišnosti a ten strach vzbuzuje agresivitu“. Vyleťal namítá, že jde o „velice diskutabilní tvrzení. Strach z odlišnosti vzbuzuje často jen nedůvěru a opatrnost. A opatrnost je matka moudrosti. Někdy naopak odlišnost vzbuzuje zájem o nové a cizí. Stává se ovšem, že pokud jdete do hloubky, poznáte, že ta odlišnost někdy není tak ‚nádherná‘ a že se za ten zájem platí životem či zdravím.“ (Původní článek je k přečtení ZDE)

Čím víc se tvůrce „odváže“

Mně připadá, že jde o přehnaně složité diskuse, vedené ale, což je hlavní, o politice, a nikoliv o vlastním filmu, který se navíc ještě nepromítá. Z Marhoulova snímku jsem viděla pouze ukázky a působily na mě dost nepříjemně. Rozhodně však nesouhlasím s tím, že by nás kdokoliv měl posuzovat podle filmu, jak tvrdí Jaroslav Vyleťal. Film je přeci vždy umělecká licence. Já naopak v kině obdivuji nereálnost a fantazii. Čím víc se tvůrce „odváže“, tak je to lepší. Příkladem jsou třeba Tarantinovi Hanebný pancharti. Častokrát je právě srovnávání se skutečností cesta do pekel, což se týká třeba diskuse kolem románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně či filmu o malíři Gerhardu Richterovi nazvaném Nikdy neodvracej zrak. Film nemusí být přesný, ale pokud dokáže diváka pohnout k tomu, že si třeba k tématu více načte, tak má smysl. Například po zhlédnutí švédsko-finského filmu Moje matka jsem byla schopná si načíst historii finsko-sovětské války. Podle mě je svoboda umělce nejdůležitější hodnota.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…