Jan Bureš: Achillovy paty německé ekonomiky

31. 5. 2019 13:33

Německá ekonomika podle posledních čísel po slušném prvním kvartále opět šlape na brzdový pedál. Slabé Ifo i PMI podle našeho nowcastu ukazují na mírný pokles HDP v druhém kvartále. Za celý rok by pak pravděpodobně růst jen těžko překonal 0,6-0,7 %. K odhadům je třeba přistupovat opatrně, protože zatím nemáme k dispozici žádná tvrdá data z průmyslu nebo z maloobchodu.

Jan Bureš: Achillovy paty německé ekonomiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš
reklama

I tak je ale jasné, že globální geopolitické napětí a rozšiřování fronty v obchodní válce z velkých hráčů postihuje nejvíce Německo. Právě Němci mají mezi velkými ekonomikami nejtěsnější vazbu průmyslu na globální obchod. A není tedy divu, že se právě zde výhledy přepisují nejčastěji směrem dolů a výnos německého bundu se pohybuje čím dál hlouběji pod nulou.

Vnější rizika a nejistoty ovšem nejsou jediným problémem, který německou ekonomiku může časem brzdit. V následujících pěti letech by se měl poměrně výrazně zhoršit demografický vývoj. Podle posledních projekcí OSN se mají přirozené přírůstky práceschopné populace (15-64 let) v Německu změnit v přirozené úbytky. To nemusí na rozdíl od současného globálního napětí ovlivnit růst hospodářství bezprostředně. Pokud ovšem nezrychlí produktivita a investice, postupně to povede k poklesu přirozené schopnosti Německa generovat hospodářský růst. Pak i při relativně příznivém globálním počasí může mít německá ekonomika problém růst rychleji než o procento ročně…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Demokracie v právním státě

21:39 Karel Januška: Demokracie v právním státě

Úvaha pro zákonodárce, soudce, svéprávné občany. Vláda demokratického státu je založená na třech pil…