Jan Bureš: Bude Fed po dnešních číslech přemýšlet o říjnu?

02.10.2015 13:40

Dnešní statistiky z amerického trhu práce budou jedním z těch důležitých čísel, které pomohou Fedu rozhodnout se v nadcházejících měsících v osudové otázce “zvyšovat nebo nechat být”. I když ale dopadnou podle našich odhadů dobře - čekáme přírůstek pracovních míst o 200 tisíc a lehké zrychlení průměrné mzdy - nemusí to být pro Fed dostatečný impuls spouštějící utahování měnové politiky. Proč?

Jan Bureš: Bude Fed po dnešních číslech přemýšlet o říjnu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Za prvé proto, že mezi růžovými americkými čísly se začaly v poslední době objevovat i černé ovce. Včerejší podnikatelská nálada v americkém průmyslu překvapivě propadla až na hranu recese (50,2 bodu). Znepokojivé je, že to navíc není jenom důsledek slabých exportních objednávek. Zhoršily se citelně i objednávky z domácího amerického trhu a současně i hodnocení klíčového trhu práce. Že v průmyslu není všechno ve stoprocentním pořádku, bylo ostatně vidět i na přírůstku pracovních míst v soukromém sektoru - průmysl je jediným odvětvím, které ve třetím kvartále rušilo pracovní pozice. Na druhou stranu je třeba připomenout, že průmysl více než kompenzují služby a stavebnictví.

Druhým argumentem proti okamžitému růstu sazeb může být přetrvávající strach z prohlubujících se problémů na rozvíjejících se trzích. V tomto týdnu před krizí na rozvíjejících se trzích varoval jak Mezinárodní měnový fond, tak Světová banka. Šéf Světové banky Jim Yong Kim včera otevřeně řekl, že vyšší sazby Fedu budou mít pro rozvíjející se trhy velmi vážné negativní dopady. Ani on ani šéfka MMF však tentokrát neradili Fedu, aby kvůli tomu od růstu sazeb upustil.

A i když Fed možná více než v minulosti sleduje dění v zahraničí, v jeho vedení je řada lidí, kteří by nehledě na problémy Číny nebo Brazílie rádi viděli sazby vyšší již dnes. Překvapivě otevřeně to včera formuloval John Williams (jinak spíše holubice) z Fedu San Francisco. I pokud by byl přírůstek pracovních míst relativně malý, je již připraven zvyšovat úrokové sazby. Dnes po klíčových číslech z trhu práce bude trh sledovat vystoupení Stanleyho Fischera - viceprezidenta a pravé ruky Janet Yellenové. Pokud bude naladěn na stejnou notu jako Williams, může být říjnový růst sazeb stále ve hře.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…