Jan Bureš: Evropa jede dál na plný plyn, loni rostla nejrychleji za posledních deset let

30.01.2018 12:11

HDP v eurozóně na konci roku vzrostlo o 0,6 % mezikvartálně a meziroční dynamika se tak udržela na vysokých 2,7 %. Navíc byl třetí kvartál revidován vzhůru na 2,8 % a za celý rok 2017 tak ekonomika eurozóny překvapila růstem o 2,5 % - to je nejsilnější výsledek za posledních deset let. Ten navíc znovu překonává již tak optimistickou prosincovou prognózu ECB.

Jan Bureš: Evropa jede dál na plný plyn, loni rostla nejrychleji za posledních deset let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

I když nemáme k dispozici detailní strukturu HDP, věříme, že k růstu přispěly všechny složky poptávky. I když pravděpodobně ne rovnoměrně. Zásadním motorem růstu zůstává trh práce, který pohání domácí spotřebu a možná na konci tohoto roku výrazněji i investice. Naopak zahraniční obchod pravděpodobně hrál ve 4Q sekundární roli.

První předstihové ukazatele naznačují, že velice dobrý bude i start do nového roku. Index IFO a PMI se pohybují poblíž historických maxim a naznačují růst okolo 0,8 % mezikvartálně. Pokud to potvrdí i tvrdá data, bude to znamenat další šlápnutí na plyn a meziroční akceleraci na 2,8 %. S takovými čísly se i přes nízkou inflaci (zítra čekáme pokles lednové inflace na 1,3 %) bude ECB jen těžko dařit oslabovat euro. Po posledním zasedání ECB bylo jasně vidět, že prezident Mario Draghi nemá moc možností, jak tlumit sázky na blížící se konec měnové expanze.

Jan Bureš
finanční analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

20:44 Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

„Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly! “ To bylo Hitlerovo hodnocení premiérů Chamberlaina a D…