Jan Čermák: Kvartál, na který budou chtít trhy rychle zapomenout, konečně odchází

30.09.2015 12:16

Nejhorší čtvrtletí pro globální trhy od roku 2011 se konečně chýlí ke svému závěru. Investoři či spekulanti toho zažili opravdu dost.

Jan Čermák: Kvartál, na který budou chtít trhy rychle zapomenout, konečně odchází
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary, ilustrační foto

Od překvapivé čínské devalvace, přes podivně obhajované rozhodnutí Fedu opět odložit zvýšení úrokových sazeb až po šokující kauzu "Das Auto, Das Problem". Souhra výše uvedených událostí přinesla nemalé ztráty a to nejen ostře sledovanému čínskému akciovému trhu, který za kvartál přišel o čtvrtinu své hodnoty. Podobné ztráty například zaznamenal dříve oslavovaný brazilský real anebo také třeba ropa. V čtvrtletním mínusu na úrovni propadu 12-15 % pak končí celá plejáda aktiv od hlavních akciových indexů v západní Evropě či Japonsku po měny jako je třeba ruský rubl či turecká lira.

Nechme však mizerné třetí čtvrtletí stranou a pojďme si říct, zdali je rozumné očekávat, že poslední kvartál naváže na ten předchozí ve stejně pesimistickém duchu. Podle našeho názoru se konec světa neblíží, neboť věříme, že největší ekonomice světa - tedy té americké - se daří velmi dobře a to by konec konců měla potvrdit i důležitá data z trhu práce zveřejněná tento týden (viz dnešní ADP report).Stejně tak pokud se podíváme na stav konjunktury v eurozóně (viz zítřejší PMI), tak nevidíme velký problém. Černou schránkou je pak pro nás ekonomická situace v Číně, ale zde je pro zbytek globálních trhů asi nejdůležitější a nejpozitivnější, že čínské vládní autority zřejmě nehodlají řešit zpomalení hospodářského růstu dalšími devalvacemi juanu. A tak největší rizika v sobě ukrývá komoditní sektor, jehož propadem trpí nejen velké ekonomiky z emerging markets - především Brazílie, Rusko a Indonésie. Kromě toho je však třeba mít se extrémně na pozoru před propojeností finančního sektoru s komoditními producenty a obchodníky. V této souvislosti je pak nepochybně znepokojující růst kreditních rizikových marží v USA, který tento problém reflektují, přičemž tlak na tuto třídu aktiv před prosincovým zvýšením úroků ze strany Fedu asi nepoleví.

Přesto pesimismu jsme si užili v odcházejícím kvartále až dost, takže pokud se v následujících dnech trhy soustředí na příchozí makro data a třeba zanedlouho začínající kvartální výsledkovou sezónu, může se nést vstup do posledního čtvrtletí v klidnějším a pozitivnějším duchu.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

9:44 Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

První máj je v Čechách – pod vlivem veršů Karla Hynka Máchy, tedy nejpozději od dob národního obroze…