Jan Urbach: Němečtí experti - Otázka reparací Řecku není uzavřená

11.07.2019 15:02

Experti německého Spolkového sněmu došli závěru, protikladnému stanovisku vlády, že otázka válečných reparací vůči Řecku není uzavřená. Informuje o tom německá agentura „dpa“ s odvoláním na expertizu, která byla vypracována na žádost poslanců levicové strany Linke.

Jan Urbach: Němečtí experti - Otázka reparací Řecku není uzavřená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Řecko a Euro, ilustrační foto

Odmítání reparací za škody způsobené Řecku Německem za II. světové války je prý možné z hlediska mezinárodního práva, ale není obligatorní.  Podle názoru expertů by měl otázku rozhodnout Mezinárodní soudní dvůr  v Haagu a vydat závazné rozhodnutí.  To je ovšem nepravděpodobné, protože předání věci do Haagu by vyžadovalo souhlas německé vlády a již před měsícem ministerstvo zahraničních věcí takovou možnost vyloučilo.   V červnu řecký velvyslanec v Berlíně předal německé vládě oficiální dopis se žádostí o zahájení oficiálních rozhovorů o reparacích. Jejich výše je miliard euro, včetně splacení půjčky, kterou si Němci vynutili od řecké národní  banky a dosud nesplatili.  Německá vláda ovšem tento návrh odmítla.  Naopak se v expertní zprávě uvádí, že Polsko na reparace nárok nemá, protože se jich prý Varšava zřekla v roce 1953 a 1970.  Polský poslanec Arkadiusz  Mularczyk ovšem tvrdí, že neexistuje v polském či mezinárodním oběhu žádný dokument, který by to potvrzoval. Jestliže mají Němci dokument, který by svědčil o tom, že se Polsko reparací zřeklo, ať ho ukáží – reagoval na zprávu Mularczyk, který se v polském parlamentu otázkami reparací zabývá.  Po prázdninách má být představena zpráva o ztrátách, které Němci způsobili v letech 1939 až 1945 v Polsku. Výše reparací je odhadována na 850 miliard dolarů.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…