Jan Urbach: Nový velvyslanec USA v Polsku. „Čechoslovák“ Brzeziński

31.07.2021 21:21 | Komentář

Novým americkým velvyslancem v Polsku se na podzim oficiálně stane Mark Brzeziński, syn Zbigniewa Brzezińského. Vláda ve Varšavě s ohledem na právní problémy s jeho občanstvím dosud odmítala vydání nutného souhlasu. Nyní bylo nalezeno krkolomné právní řešení, ve kterém hraje roli i český původ jeho matky.

Jan Urbach: Nový velvyslanec USA v Polsku. „Čechoslovák“ Brzeziński
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Jak uvádí portál „onet.pl“, polská vláda dosud vycházela  z právního výkladu, že Mark Brzeziński je ze zákona po svém otci občanem Polska, byť se narodil ve Spojených státech a k polskému občanství se i podle svého vyjádření nehlásí. Jako „polský občan“ proto nemohl ve Varšavě zastupovat jiný stát.

Nyní polská vláda nalezla krkolomný způsob, jak tento problém šikovně obejít, a to stanoviskem že budoucí velvyslanec je pravděpodobně českým občanem.

Odvolává se na smlouvu mezi socialistickými státy ze 60. let minulého století o předcházení dvojímu občanství. V té bylo stanoveno, že pokud jsou rodiče různých státních příslušností  a neurčí státní příslušnost dítěte, automaticky se stává občanem státu po matce.  Mark Brzeziński se narodil v roce 1965 v době platnosti této smlouvy.

Zbigniew  Brzeziński byl v té době polským občanem, ale jeho žena a matka Marka, byla tehdy občankou Československa. Neboť rodiče neurčili státní příslušnost dítěte, ve věku 18 let se automaticky stal občanem tehdejšího Československa.

Upřesněme, že  Emilie Benesová Brzezinski se narodila v roce 1932 ve Švýcarsku jako dcera československého diplomata a novináře Bohuše Beneše. Po vypuknutí války se rodina přestěhovala do Velké Británie a později do USA. Je praneteří československého prezidenta Edvarda Beneše.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…