Jiří Paroubek: Velká rána budoucí vládě…

25.11.2021 15:33 | Komentář

… z Věslava Michalika je bývalý budoucí ministr.

Jiří Paroubek: Velká rána budoucí vládě…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Několikrát v posledních týdnech jsem se vyjádřil, že pokud vidím v budoucí české vládě někoho jako opravdu kvalifikovaného člověka, pak je to Věslav Michalik. 

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26412 lidí

Jeho působení v čele Dolních Břežan je natolik úspěšné, že v posledních komunálních volbách proti němu nepovstal žádný protikandidát. Je také náměstkem hejtmanky Středočeského kraje a nyní s ním jeho hnutí STAN počítalo na ministerskou pozici do vlády pětikoalice tvořené šéfem ODS Petrem Fialou.

Vzhledem k tomu, že jsem s V. Michalikem měl možnost přijít do osobního, pracovního kontaktu, nepochyboval jsem o jeho plné kvalifikaci k výkonu ministerské funkce, nejlépe pak ministra financí. Konec konců ani jeho angažmá v čele ministerstva průmyslu a obchodu by nemuselo být vůbec špatné, protože je to člověk s dobrým ekonomickým uvažováním a s realistickým pohledem na věc.

V tomto týdnu se ovšem objevily velmi nepříjemné informace, jejichž zveřejnění znamená ve svých důsledcích nemožnost angažmá V. Michalika v jakékoliv vládní funkci. Půjčování peněz od anonymních firem v daňových rájích je něco, co není vůbec přijatelné. Jakkoliv si umím představit, že vznikl díky tomu dobrý podnikatelský projekt dvou solárních elektráren, ale pachuť z toho, kde a od koho se ty peníze na podnikání vzaly, tu zůstává.

A pokud sám V. Michalik čestně pochopil, že se nemůže ucházet o pozici ministra, zůstává pochopitelně k diskusi také sponzorování hnutí STAN ze dvou, dnes už bývalých firem V. Michalika, částkou v souhrnu téměř 3 miliony korun. Tedy nemalou částkou. Ty peníze by hnutí mělo neprodleně vrátit...Pokud V. Michalik nebyl schopen uhájit etičnost svých transakcí v souvislosti s financováním svých firem, nepostačí jen rezignovat z jedné funkce, ve které ještě ani není. Měl by rezignovat také z dalších veřejných funkcí, především pak z funkce náměstka hejtmanky Středočeského kraje. Je to smutné, přijít o takto kvalifikovaného člověka, ale je to nevyhnutelné. Pokud všech pět dnes koalujících pravostředových stran pronásledovalo po čtyři roky A. Babiše s jeho střetem zájmů a s dalšími problémy, pak není možné, aby byl tolerován exces svého významného představitele, ucházejícího se o pozici ministra. Je to smutné, ale nejkvalifikovanější potenciální člen Fialovy vlády odchází ještě dříve než do ní přišel. Pro vládu je dobře, že odchází ne zas tak s olbřímí ostudou, jakou by byl jeho odchod doprovázen v případě, že by již tím ministrem průmyslu a obchodu byl.

V mých očích byl V. Michalik ovšem jistou zárukou toho, že vláda se neponoří pod vlivem neeokonomů ve svých řadách v čelných vládních funkcí (premiér a ministr financí) do ekonomického kutilství a do finanční anarchie.

Zatím zveřejněné záměry na snižování některých výdajových položek státního rozpočtu budí velké rozpaky. A zejména to přinese silnou reakci řady společenských zájmových skupin a vrstev. V. Michalik mohl tyto excesy, připravované v kutilské dílně budoucího ministra financí, Stanjury, mírnit.

Prostě z vlády Petra Fialy ještě před jejím vznikem, odchází její potenciálně nejschopnější člen.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Josef Bezecný: Ústavní krize? Vládní krize?

13:30 Miroslav Josef Bezecný: Ústavní krize? Vládní krize?

Na co máme prezidenta? Na co máme vládu? Spíše by otázka měla znít kdo a pro koho.