Pondělí
… Rada KHK a za nejvýznamnější body, které jsme projednávali, považuji:
- bezúplatný převod termokamer na 6 domovů pro seniory v našem kraji (Tmavý Důl, Šlechtice, Borohrádek, Černožice, Náchod a Chlumce nad Cidlinou)
- kraj je i v roce 2021 připraven prostřednictvím Programu pro obnovu venkova rozdělit 53 milionů korun, které pomohou starostům obcí na zlepšením infrastruktury menších sídel.
- zapojíme se do projektu Implementace krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji II (I-KAP II), jehož cílem je zvýšení kvality výuky a zlepšení prostředí ve školách prostřednictvím modernizace vzdělávání, efektivnější propojení studia a praxe a podpora rovného přístupu ke vzdělání. Realizace je rozložena do tří let a jeho rozpočet počítá s částkou přes 190 milionů korun. Většinu prostředků pokryjí dotace z evropských fondů.
- schválili jsme poskytnutí investiční dotace za více jak 2,3 milionu pro Městskou nemocnici Dvůr Králové nad Labem na pořízení videokolonoskopu a echokardiografu. Pokud tento záměr podpoří krajští zastupitelé 14. září, dojde k výběru dodavatele na požadované vybavení.
- byli jsme seznámeni se zdravotní koncepcí pro roky 2021-2025, což však nic nemění na nutnosti jejího dalšího dopracování. Oproti minulému volebnímu období tak sice nemáme jenom souhrn čísel a je zde patrná snaha pojmenovat klíčové problémy k řešení pro střednědobé období, ale stále předpokládám další odbornou diskusi bez politikaření těch, kteří doposud nebyli schopni vytvořit opravdu komplexní strategii tím, že by si vše odpracovali ve zdravotnickém prostředí – respektive v rámci dialogu s odborníky. Byl jsem velkým kritikem situace v našem zdravotnictví před dvěma lety, a budu se o vše zajímat nadále, nicméně s touto koncepcí půjde pracovat pouze v případě, pokud bude doplněna o konkrétní opatření a postupy, které mají nastat.
… odpoledne jsem se zabýval stavem našich mostů – respektive řešením těch, u nichž jsme diagnostikou a mostními kontrolami odhalili stav havarijní – např. u mostu ev.č. 2868-1 na silnici číslo III/2868 v obci Železnice, okres Jičín, ev.č. 3173-1 na silnici číslo III/3173 v obci Čermná nad Orlicí, část Číčová, okres Rychnov nad Kněžnou a ev.č. 296-013 na silnici číslo II/296 v obci Velká Úpa, okres Trutnov. (více viz můj úterní příspěvek)
Úterý
…cestou na setkání se zemědělci na Trutnovsku jsem zastavil u jednoho z dlouhodobě problémových míst na silnici přes Libňatov k Maršovu u Úpice až na křižovatku před Hajnice, jejíž rekonstrukci v délce 4,9 km již projektujeme (více viz můj čtvrteční příspěvek).
… a potom už setkání se zástupci sdružení Svobodná, které kromě stejnojmenné obce sdružuje ještě tři další. S představiteli akciové společnosti Havlovice, jejímž hlavním zaměřením je výroba krmných pícnin, chov skotu a výroba mléka, jsme diskutovali o propagaci versus negativní pohledy veřejnosti na zemědělství, přičemž je jasné, že kraj musí informační kampaň k této oblasti podpořit stejně tak, jako konkrétní smysluplné projekty vedoucí k propagaci Královéhradeckého zemědělství. S Karlem Skutilem, majitelem rodinné farmy (je obdivuhodné co zde za 20 let vybudoval) a také členem představenstva OAK Trutnov a místopředsedou myslivecké společnosti Pilníkov v jedné osobě, jsme si povídali především o podmínkách i úskalí chovu hospodářských zvířat a se zástupci Oblastní agrární komory Trutnov, jsme debatovali o tom, jak si lidé - mnohdy díky špatnému mediálnímu výkladu i jisté společenské dehonestaci „profese“ zemědělce – neuvědomují, že největší vztah k půdě mají právě oni a jejich primární snahou tedy je, být na ni dobrými hospodáři. Řešili jsme také problémy s KRNAP, kdy na horách nejprve nesměla pomalu žádná zvěř být a dnes už tam jsou naopak žádoucí celé chovy, a to s podporou z dotačních programů, jejichž cílem je zlepšení botaniky v horském prostředí. Nemohli jsme se vyhnout problému s vlky, kteří jsou z pohledu současné legislativy za každou cenu chráněni bez ohledu na zvyšující se neregulovaný počet a podmínky jejich volného pohybu, což ovšem bude mít za následek, že zemědělci budou nuceni své chovy z hor stahovat a louky i pastviny budou opět zarůstat. Problémem však není jenom vlk, ale také přemnožená černá zvěř. Všechny škody s těmito problémy spojené však náhrady nebo pojistné plnění ani dotace nevyřeší. Zemědělci, a myslím, že i ostatní rozumná část společnosti, volá po ochraně zvěře, která však bude mít svá jasná pravidla, a jedním krokem k tomu může být nepochybně i přijetí mysliveckého zákona. Odpovídal jsem i na dotazy týkající se dopravní problematiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV