Je to přitom tentýž SVAK, který odmítá Jihlavě vrátit vodárenskou infrastrukturu v hodnotě miliardy Kč, ačkoliv Jihlava vystoupila ze svazku k 31. 12. 2012 a majetek měl být Jihlavě vrácen do 31. ledna 2013 (viz http://www.nfpk.cz/aktuality/3874)! Jihlava tak denně přichází o statisíce korun na ušlém příjmu z provozování vodovodů a kanalizací.
Veřejný zadavatel (například obec) má možnost zadat veřejnou zakázku bez jakékoli soutěže své komunální firmě – svému „internímu“ in-house dodavateli. Možný je i tzv. „kolektivní in-house“, kdy sdružené obce mohou bez jakékoli soutěže zadat zakázku firmě, kterou si svazek obcí pro tento účel založí. Prakticky je zrušeno tržní prostředí jako například ve vodárenském byznysu na Vysočině a v Jihomoravském kraji, kde zakázky získává od svazků obcí Vodárenská akciová společnost, a.s. (dále VaS).
První a zásadní otázkou je, zda VaS je in-house dodavatelem SVAKu, který ji nevlastní ani nekontroluje, ale je společníkem Svazu VKMO s.r.o., který je jediným akcionářem VaS: Tuto záležitost speciálně pro tuto glosu posoudila Jana Mayerová, která donedávna byla poradkyní ministra financí Andreje Babiše pro oblast evropských fondů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV