Pavel Lebeda: Holokaust a herečka

12.02.2022 10:14 | Komentář

V historii lidstva a lidství je málo tak děsivých fenoménů, jako je holokaust. A v dějinách německého národa, přes veškerý jeho přínos civilizační, kulturní a vědecký, bude stále z temných zákoutí vystupovat jako přízračné memento.

Pavel Lebeda: Holokaust a herečka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primář Pavel Lebeda

Whoopi Goldbergová: “Mluvme o tom pravdivě, protože holokaust není o rase. Týkal se dvou skupin bělochů”.

V historii lidstva a lidství je málo tak děsivých fenoménů, jako je holokaust. A v dějinách německého národa, přes veškerý jeho přínos civilizační, kulturní a vědecký, bude stále z temných zákoutí vystupovat jako přízračné memento. Když o něm přemýšlím, mám nepříjemný pocit v bederní krajině a určitě nejsem sám, zejména mezi dříve narozenými.

V užším slova smyslu pojmem holokaust rozumíme aplikaci rasových zákonů nacistického Německa. Tou je společenská, ekonomická a posléze fyzická likvidace židovského národa. V širším slova smyslu byly takové postupy uplatňovány i proti jiným národům či skupinám obyvatel (Poláci, Cikáni, sexuální devianti a homosexuálové, duševně nemocní, komunisté, svědci Jehovovi a další).

V demokratických zemích panuje v postoji k této zrůdné civilizační úchylce shoda v odmítnutí a ve snaze navždy vyloučit recidivu. Popírání holokaustu je chápáno jako vrchol neúcty k milionům lidských obětí a po právu stíháno jako zločin. Přesto se čas od času s popíráním holokaustu setkáváme. Popírači se v Evropě a Americe rekrutují z antisemitsky orientované krajní pravice. Jiná je situace v zemích s převahou islám vyznávajícího obyvatelstvo. Tam je antisemitismus široce zakořeněný a neskrývaně deklarovaný. Řada předních arabských politiků veřejně holokaust popírá. Je známo, že nejeden nacistický odborník na židovskou otázku našel po válce uplatnění v arabském světě.

Zcela nedávno se mezi popírače holokaustu přihlásila Whoopi Goldbergová. Samozřejmě nastal problém. W.G. je známá a populární herečka a zpěvačka a navíc černoška. Proto také první reakce byly opatrné, často spíše ve formě poučení místo nekompromisního odsudku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.