Petr Hampl: Elity, demokracie a pokrytectví

25.03.2018 15:56 | Zprávy
autor: PV

400 nebezpečných o příčinách elitního hlupáctví. Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s bezpečnostní politikou EU

Petr Hampl: Elity, demokracie a pokrytectví
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Vždy, v každé době a každé společnosti tomu bylo tak, že ti nahoře se nebáli ničeho tolik jako demokracie. To je normální. Pokaždé se setkáme se stejnými nářky na to, že ti dole nedokáží správně rozhodovat. Prý nejsou dost urození, mravní, informovaní atd. Pokud jim umožníme rozhodovat, dají prý průchod svému buranství, hlouposti, pošetilosti a způsobí všeobecnou zkázu. Především hrozí, že by zrušili výhody těm nahoře. Je taky normální, že v každé době a v každé společnosti jsou ti nahoře přesvědčeni, že jejich výhody jsou oprávněné a zasloužené a že jen ti dole jsou příliš hloupí, aby to pochopili.

Za 2500 let od Platónova varování před demokracií po dnešní hrůzu z přímé volby a lidových hlasování se v tom nezměnilo vůbec nic.

Mimochodem, je to také dobrým dokladem o tom, že pravidelné vybírání mezi politickými stranami není skutečnou demokracií. Kdyby se jednalo o skutečně demokratické volby, vzbuzovaly by uvnitř vládnoucí vrstvy hrůzu. Dnes jsme na tom tak, že elity dokážou prosadit svou vůli bez ohledu na volební výsledek, a obyčejní lidé vědí, že „kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje

Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…