Richard Gilík: Jak životy obyčejných Britů v domovech i v práci ovlivňují muslimové

19.10.2015 11:35 | Zprávy

Bydlím v nevelkém britském městě Burton Upon Trent, které se nachází ve střední Anglii nedaleko Birminghamu. Podobně jako v jiných částech Británie a západní Evropy i zde žije početná muslimská, a zejména pakistánská komunita. Podle sčítání z r. 2001 se k islámu hlásí 8,5% obyvatel města, ale v současnosti bude toto číslo už na první pohled vyšší.

Richard Gilík: Jak životy obyčejných Britů v domovech i v práci ovlivňují muslimové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Modlitba k Alláhovi

Přítomnost islámu citelně zasahuje i do života nemuslimů, a to například na mém pracovišti: Během muslimských svátků si nemuslimové nemohou vybírat dovolenou, v době ramadánu se zase mění doba přestávek, aby se Mohamedovi vyznavači mohli najíst až po setmění apod. Ve městě, které i s přilehlými čtvrtěmi čítá přes 60 tis. obyvatel, stojí asi pět mešit. Přesto mě překvapilo, že se na jedné místní ulici má stavět „největší a nejlepší“ mešita v celé Evropě, která má vzniknout přestavbou již existující mešity, která je součástí pakistánského komunitního centra. Nová mešita má rozšířit svou kapacitu ze 700 věřících na 1500. Původní tvrzení o rozsahu stavby vyjádřil představený mešity Mohammad Riaz, mluvčí mešity ale později prohlásil: „Toto nebude žádná ´mega mešita´ a plány, které jsou připraveny, budou odpovídat potřebám muslimské komunity.“.

Krajně pravicová a nacionalistická strana Britain First, která bývá obviňována z rasismu a fašismu, uspořádala na sobotu 17. 10 proti její výstavbě protest, o němž slibovala, že bude mohutný. Demonstrace byla ohlášena na  13:00 u místního nádraží. Vydal jsem se na ní i s kamarádem, který přitom pořizoval snímky.

Jelikož na demonstrace běžně nechodím, překvapilo mě především veliké množství policistů, které jsme cestou potkávali. Každý úsek plánované trasy jich lemovaly desítky. Po cestě jsme narazili na skupinu asi 30 lidí, které jsme zastihli krátce protestovat proti hlavní demonstraci. Dříve než se rozešli, zeptal jsem se dvou účastníků, proč se této antidemonstrace účastní. Prvním byl podle vzhledu asi padesátiletý Pakistánec: „Nechci aby mezi lidmi byly rozbroje, chceme jednotu, aby nikdo mezi lidmi nerozlišoval na bílé, černé… Proti stavbě mešity protestují ti, co s celou věcí nemají nic společného.“ Druhý muž byl asi třicetiletý Brit, který právě rozbaloval protestní vlajku. Náš rozhovor proběhl přibližně takto: „Proč se účastníte tohoto shromáždění?“ – „Jsem proti fašismu, rasismu, xenofobii… Jinak jsem pro vyváženost a chci být neutrální.“ - „Když chcete být neutrální, proč svým postojem vyjadřujete podporu jedné straně (protidemonstrantů)?“ - „Každý by měl mít svobodu, právo vyznávat náboženství, jaké chce.“ – „Ale ti, kdo protestují proti stavbě mešity poukazují na to, že islám je neslučitelný právě s takovými hodnotami jako je svoboda volit si náboženství…“ – „Lidi dělají z islámu problém, když to žádný problém není…“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Co se to děje v Německu?

15:49 Ivo Strejček: Co se to děje v Německu?

Denní glosa Ivo Strejčka