Richard Gilík: Jak životy obyčejných Britů v jejich domovech i v práci ovlivňují muslimové

20.10.2015 15:49 | Zprávy

Bydlím v nevelkém britském městě Burton Upon Trent, které se nachází ve střední Anglii nedaleko Birminghamu.

Richard Gilík: Jak životy obyčejných Britů v jejich domovech i v práci ovlivňují muslimové
Foto: Ladislav Nováček
Popisek: Demonstrace ve Velké Británii

Podobně jako v jiných částech Británie a západní Evropy i zde žije početná muslimská, a zejména pakistánská komunita. Podle sčítání z r. 2001 se k islámu hlásí 8,5% obyvatel města, ale v současnosti bude toto číslo už na první pohled vyšší.

Přítomnost islámu citelně zasahuje i do života nemuslimů, a to například na mém pracovišti: Během muslimských svátků si nemuslimové nemohou vybírat dovolenou, v době ramadánu se zase mění doba přestávek, aby se Mohamedovi vyznavači mohli najíst až po setmění apod. Ve městě, které i s přilehlými čtvrtěmi čítá přes 60 tis. obyvatel, stojí asi pět mešit. Přesto mě překvapilo, že se na jedné místní ulici má stavět „největší a nejlepší“ mešita v celé Evropě, která má vzniknout přestavbou již existující mešity, která je součástí pakistánského komunitního centra. Nová mešita má rozšířit svou kapacitu ze 700 věřících na 1500. Původní tvrzení o rozsahu stavby vyjádřil představený mešity Mohammad Riaz, mluvčí mešity ale později prohlásil: „Toto nebude žádná ´mega mešita´ a plány, které jsou připraveny, budou odpovídat potřebám muslimské komunity.“

Krajně pravicová a nacionalistická strana Britain First, která bývá obviňována z rasismu a fašismu, uspořádala na sobotu 17. 10 proti její výstavbě protest, o němž slibovala, že bude mohutný. Demonstrace byla ohlášena na  13:00 u místního nádraží. Vydal jsem se na ní i s kamarádem, který přitom pořizoval snímky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.