Štěpán Křeček: Výroky za stovky miliard dolarů

27.07.2021 18:41 | Komentář

„Kdyby byl akciový trh ovlivnitelný stejně snadno jako kryptoměnový trh, byli bychom v permanentní ekonomické krizi. Dříve, než bychom nastartovali hospodářský růst, spadli bychom do další krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Výroky za stovky miliard dolarů
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Cena bitcoinu se zotavuje ze svého lokálního minima, kterého dosáhla v minulém týdnu. Tehdy se bitcoin prodával za méně než 30 000 dolarů, čímž byl napodoben vývoj z konce června. Netrvalo však dlouho a již začátkem tohoto týdne se cena bitcoinu přehoupla přes 40 000 dolarů, aby se následně ustálila kolem úrovně 37 500 dolarů. Vývoj v posledních dnech tak jasně ukazuje, jak kryptoměnový svět dokáže být proměnlivý.

Prudké pohyby na kryptoměnovém trhu, jsou připisovány zvěstem o tom, co by se mohlo stát. V prvé řadě se objevil inzerát Amazonu, který hledá vedoucího pracovníka pro kryptoměny. Ten by se mohl zaměřit na vytváření platební strategie v oblasti digitálních měn či dokonce na vývoj vlastní kryptoměny. Od toho si spekulanti slibují nový impuls pro růst na kryptoměnovém trhu.

Další zvěsti se začali šířit od Elona Muska. Ten byl nejprve skalním příznivcem kryptoměn, aby je následně odmítl kvůli dopadům na životní prostředí. Po značné kritice však nyní šéf Tesly obrací a začíná být vůči kryproměnám smířlivější. Na konferenci The B-Word dokonce řekl, že by jeho automobilka mohla v budoucnu opět přijímat bitcoiny. Zároveň potvrdil, že jeho vesmírná společnost SpaceX dál vlastní nejznámější kryptoměnu a nehodlá ji prodávat.

Aby toho všeho nebylo málo, tak bitcoin podpořil i šéf sociální sítě Twitter Jack Dorsey. Ten se na bitcoin dívá ideologicky a myslí si, že nejznámější kryptoměna pomůže k dosažení světového míru. Jack Dorsey přitom potvrdil, že s bitcoinem počítá při budoucím rozvoji své populární sociální sítě.

Tržní kapitalizace kryptoměn se po zmíněných událostech zvýšila téměř o 300 miliard dolarů. To by nás mělo znepokojit. Jestliže by totiž skutečně šlo podstatnou část růstu na kryptoměnovém trhu připsat inzerátu a několika výrokům jednotlivců, znamenalo by to, že kryptoměnový svět je snadno náchylný k manipulacím. Míra zranitelnosti by přitom ve srovnání s akciovým trhem dosahovala nevídaných rozměrů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…