Svatopluk Otava: Vylít někomu kýbl špíny na hlavu? Podle Britských listů – diskurs!

30.12.2017 11:28

Ano diskurs. Tak nazýva své intošské plkání, při kterém se přečasto střílí do vlastní nohy myšlenková a žurnalistická „elita“ krmící internetový prostor pod hlavičkou s názvem Britské listy.

Svatopluk Otava: Vylít někomu kýbl špíny na hlavu? Podle Britských listů – diskurs!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

„Diskurs“. Potom také „ultra“ a“ fašismus, fašistický, fašizoidní“ apod. Takových nálepek se zase uživá v tomto nejprobruselštějším z probruselských webů vůči komukoli, kdo byť jen o milimetr nesdílí pohled na reálný svět zpoza okénka vyhřáté kavárničky. Kdo „nejde s námi“ není v BL označen snad slovy jako centrista, liberál, pravičák či levičák. Nikoli. Kdo „jde proti nám“ je zkrátka ultrapravičák, nebo fašista. A také xenofob ovšem, samozřejmě...

A – jak jinak – fašistou, xenofobem a zbytečným ceremoniářem je přezdíván v nechutném invazním plátku i prezident Zeman. Celému včerejšímu a jistě i dnešnímu vydání je věnována maximální pozornost jeho vánočnímu, projevu. Můžeme přitom ocenit jeho věcnost, střízlivý pohled na situaci ve státě i ve světě, můžeme mít k tomu či onomu bodu prezidentova vidění připomínku nebo s ním prostě nesouhlasit z jakéhokoli důvodu. Můžeme pak vlastní pohled prezentovat třeba v jiném médiu či jej rozebírat s kolegy či známými. Nikoli ovšem v Britských listech. Tam pouze pod hlavičkou „ultra“ nebo „fašistický“.

Vševědoucí Čulda...

Jan  Čulík“: „Bezdomovci, více než 10% národa v exekuci a blížící se katastrofa technologické revoluce.To jsou nejzávažnější témata doby, která jsou Zemanovi putna.“ Název článku.

Dále Jenda perlí hned v úvodu: „Bylo by myslím pod úroveň se vyjadřovat k blábolům neinformovaného a od reality izolovaného Miloše Zemana, jemuž česká veřejnost věnuje přehnaně velkou pozornost. Prezidentský úřad České republiky je nevýznamná ceremoniální funkce a měl by být zrušen, protože nezdravě napodobuje roli, někdejšího stařičkého rakousko–uherského mocnáře a vytváří nezdravý a falešný dojem, že „„tatíček prezident““ všechno za občany, jeho „„dětičky““ vyřeší a udělá. Přitom nynější „„tatíček prezident““ nerozumí ničemu a vytváří už léta bezdůvodně nenávistný, všeobecně nepřijatelný, neplodný xenofobní diskurs, který pověst i budoucnost České republiky vážně poškozuje. Posedlost následující prezidentskou volbou je zástupným problémem, odvádějící pozornost od skutečné, nezadržitelně se bížící, krize.“

To je prosím jen úvod článku, v němž se pan Čulík rozhodl jednoduše  a bez zbytečných cirátů hodit na prezidentovu hlavu bezdomovce (jinak produkt jím tolik milované formy demokracie made in GB), exekuce, ba i blížící se  technologickou invazi do výroby. Miloš Zeman je totiž neinformovaný, ničemu nerozumí atd. atd., také xenofobem je náš pan prezident.

Logika? Proč?

A jelikož pan Čulík rozumí všemu, rozhodl, že vše je , jak výše popsáno vlastně jen vúvodu jeho článku. Pozoruhodná logika pana Čulíka ční jako stožár v pustině normálně uvažujících lidí.

Tak na jedné straně tvrdí, že statisíce českých občanů přijde v nejbližších letech o práci díky inteligentním výrobním technologiím, tedy bude spousta nezaměstnaných, a na druhé straně zase obviňuje prezidenta z xenofobie, protože nechce, v souznění se spoluobčany i Čulíkovými postřehy, další nezaměstnané a konzumenty sociálních dávek na příkaz Bruselu dovážet.

Šéfredaktor předem jaksi vydedukoval, že je to prezidentovi putna. Jak na to přišel? A jak by měl pan prezident tedy ovlivnit příchod nových technologií, když je jeho role „ nevýznamně ceremoniální“ a „měla by být zrušena“? A proč se tím tedy pan Čulík vlasně zabývá, když „je to pod úroveň vyjadřovat se k blábolům....“, atd. ?

Člověka se zdravým rozumem v hlavě tak maně napadá, že si holt pan Čulík v noci potřeboval nějak plodně zablábolit, aby měl prostě před spaním nějaký ten diskurs.

Také zdravý rozum je nezdravý...

Mimochodem – zdravý rozum. Další kámen úrazu. Myslet a tvořit si názor je dle BL rovněž krajně nevhodné, Každý, kdo o tom chce vědět více, si může podumat nad „filozofickým“ rozborem tématu z klávesnice další hvězdy redakčního týmu, pana Borise Cveka. „Poukazem na „„vlastní rozum““ Zeman pochválil naši uzavřenost a bigotnost“ sej menuje obohacující traktátek, lze skutečně vřele doporučit.

A pak dále, jen do prezidenta. „O čem se ekonom Zeman ve vánočním projevu nezmínil: Vzestup automatizované ekonomiky disproporčně postihne chudé lidi.“

Tak tento článek využívá sběru dat a prognóz skotských expertů na blížící se ekonomické prostředí, hledání vhodných postupů třeba prostřednictvím zaručeného minimálního příjmu pro všechny skotské občany atd. Nicméně jde čistě jen o mapování situace ve Skotsku, týkající se Skotů a mající budoucí dopady na Skotsko. Člověku se zdravým rozumem jaksi uniká, jak se v tomto může angažovat český prezident v „nevýznamné ceremoniální roli“ Miloš zeman? A proč by se tedy o tomto problému měl šířit ve vánočním projevu k českým občanům?

Ale stejně krásné, že Britské listy mají na vše odpověď, zcela prostou zdravého rozumu. Za všechno může Zeman. A protože pan Dolejší asi spí, tak tentokrát bez Putina...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

14:56 Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

Prezident Petr Pavel o sobě v minulých dnech dal vědět. Nemám na mysli jeho jakousi nehodu na motorc…