Liška (SZ): Neziskový sektor jako hrozba? Podle sociálních demokratů ano

19.05.2013 11:30

Strana zelených vyzývá předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby se vyjádřil k moskevskému prohlášení své poslankyně Vladimíry Lesenské stran neziskových organizací.

Liška (SZ): Neziskový sektor jako hrozba? Podle sociálních demokratů ano
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Podle ruské agentury ITAR-TASS Lesenská považuje za nebezpečné chování těch nevládních organizací, které dostávají peníze ze zahraničí. „Nevládní organizace vznikají zpočátku s ušlechtilými cíli, ale jakmile dostávají peníze z ciziny, snaží se sehrávat určitou roli v politice,“ uvedla agentura. To podle Lesenské může vést k destabilizaci státu. Obdobné hrozby jsou prý nejen v Rusku, ale i v České republice.

Strana zelených upozorňuje, že neziskový (nevládní) sektor hraje důležitou roli v každé demokracii a je povinností státu vytvářet podmínky pro jejich svobodné působení a aktivní občanství i systematicky podporovat, např. pomocí grantů. Současná vláda však již dlouhodobě systém podpory nevládních organizací destruuje. Za působení Petra Nečase byly např. prostředky pro občanské iniciativy silně omezeny. Neziskové organizace pak logicky nemají jinou možnost, než svou činnost financovat také ze zahraničních zdrojů. ČR je členem EU a dotace a granty ze zahraničí jsou dnes běžnou záležitostí, která se netýká pouze neziskového sektoru, ale i vědy a průmyslu.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených: „Pokud má ČSSD v programu podporu nevládních organizací, ale její představitelé je zároveň považují za hrozbu pro stát, jak vážně pak lze brát takový program? Strana zelených dlouhodobě spolupracuje s desítkami nevládních organizací a bude to platit i nadále, neboť právě tam působí nespočet fundovaných a aktivních občanů, kteří pro obnovu demokracie v Česku udělali více než mnozí poslanci a poslankyně.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…