MSp: Prověrka soudů neodhalila pochybení v povolování výpisů telefonních hovorů

28.07.2011 13:57

Ministerstvo spravedlnosti dokončilo prověrku, která zkoumala praxi soudů při povolování výpisů telefonních hovorů.

MSp: Prověrka soudů neodhalila pochybení v povolování výpisů telefonních hovorů

Kontrola prokázala, že soudci povolují zjišťování údajů o telekomunikačním provozu v souladu se zákonem. Praxi soudců Okresního soudu v Děčíně, kteří příkazy ke sdělení údajů odůvodňovali pouze formálně, tak lze označit za exces.

Ministerstvo provedlo prověrku na čtyřech náhodně vybraných soudech - Okresním soudu Plzeň sever, Okresním soudu Praha východ, Okresním soudu Pardubice a Městském soudu Brno. Na každém z těchto soudů si vyžádalo kopie dvaceti spisů, které obsahovaly rozhodnutí o povolení zjišťování údajů o telekomunikačním provozu, přičemž posuzované žádosti o povolení byly z letošního května či případně starší.

Prověrka osmdesáti spisů prokázala, že soudy mají při rozhodování o žádostech vždy k dispozici spisový materiál policie, rozhodují bez průtahů a obvykle bezodkladně. Z žádostí policie je téměř vždy jednoznačně zřejmá souvislost telefonního čísla, mobilního telefonu, IP adresy či e-mailové schránky s konkrétním trestným činem, jeho možnými pachateli nebo oběťmi. Ve zbylých případech bylo tuto skutečnost možné dovodit z dalších dokumentů založených ve spise.

Kontrola neodhalila případy, v nichž by se žádosti týkaly konkrétního telefonního čísla, aniž by jednoznačně určovaly, komu toto číslo patří nebo jaká je souvislost čísla s případem. Stejně tak se v prověřovaných spisech nevyskytly případy, ve kterých by byl zásah ve formě zjištění údajů o telekomunikačním provozu zjevně nepřiměřený povaze a závažnosti vyšetřované trestné činnosti. (Jednalo se mimo jiné o prověřování nebezpečného pronásledování, ohrožení mravní výchovy mládeže či podvodu prostřednictvím e-mailových schránek).

Nejednotnou praxi kontrola vysledovala pouze v tom, zda soud předává vydaný příkaz jen orgánům policie (OS Praha východ a MS Brno), či zda jej zasílá rovněž příslušnému státnímu zastupitelství (OS Plzeň sever a OS Pardubice).

Z výše uvedeného vyplývá, že postup Okresního soudu v Děčíně, kde osm soudců vyhovělo v 18 případech žádostem policisty o výpis telekomunikačního provozu, aniž by svá rozhodnutí dostatečně odůvodnili, byl v rámci soudní soustavy excesem. Formální odůvodnění, v němž chybí informace o tom, jaký je vztah mezi konkrétními telefonními čísly a podezřelými v daných kauzách, je podle názoru ministerstva spravedlnosti v rozporu s trestním řádem. Ministr spravedlnosti proto v nejbližších dnech odešle k Nejvyššímu správnímu soudu kárné žaloby na těchto osm soudců.  

Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti

Sledujeme téma Nelegální sledování telefonů

Dále čtěte:
Zděšení a šok: Policie špehovala Klausovy nejbližší spolupracovníky
Policista nelegálně sháněl výpisy z mobilů. Špehoval i Rychetského

Dotaz Jiřímu Pospíšilovi můžete položit ZDE

##PROFIL 232##

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.