Michal Rusnok (SPOZ): Důchody, fondový systém a demografie?

26.04.2011 8:49 | Zprávy

Přispěvek do celospolečenské diskuze o změnách důchodového systému v České republice.

Michal Rusnok (SPOZ): Důchody, fondový systém a demografie?

Současnou vládou je nám neustále předhazováno, že je nutno reformovat současný důchodový systém. V jejím podání znamená reforma změnu způsobu hospodaření ze současného průběžně financovaného na fondový systém hospodaření, tato změna způsobu hospodaření, ale nemá být úplná, nýbrž jen částečná. Konkrétně to znamená, že bude současný průběžný systém zmenšen o 3 % ve prospěch systému fondového, takže do průběžného systému budou odvádět zaměstnanci a OSVČ 25% a do fondového systému 3 % z vyměřovacího základu.V přechodném období asi v délce 30-ti let,kdy ještě fondový systém nebude generovat část důchodů a důchody budou plně poskytovány jenom ze průběžného systému, bude tento průběžný systém financován i z části výnosu z nepřímých daní(zejména DPH).

Jako důvod této změny se uvádí demografický vývoj.V tomto článku bych se pokusil vysvětlit, že fondový systém demografický problém vyřeší jenom za určitých podmínek. Podle vlády prý bude prý údajně ubývat plátců pojistného na důchodové pojištění/tzn. bude méně zaměstnanců a OSVČ/ a bude přibývat těch, kteří budou mít nárok na dávky důchodového pojištění. Nevím jestli to je pravda, nejsem demograf ani věštec z Křišťálové koule. Každopádně vím to,že to, kdo má nárok na dávku důchodového pojištění neurčuje demograf, ale zákonodárce tím, že v zákoně tento nárok definuje věkem člověka/pokud pominu podmínku "doby pojištění"/.To jestli se někdo stane zaměstnancem nebo OSVČ neurčuje zákonodárce, ale trh práce,výrobků a služeb.

Co je vlastně z ekonomické hlediska současný státní průběžný systém ? Je to systém přerozdělovácí, kdy se část /v ČR asi 8,5%/ společenského produktu/dále jen "HDP"/ přerozdělí ve prospěch určité skupiny obyvatel. To že se tomu tak děje prostřednictvím odvodu ze mzdy zaměstnance nebo části/50%/ zisku OSVČ je podle mého názoru čistě technická věc, mohlo by se tomu tak dít i formou nepřímých daní nebo daní ze zisků firem, nebo kombinací všech příjmů státního rozpočtu. Pokud by tu hrozil problém demografického vývoje, tzn. že by klesal počet ekonomicky aktivních obyvatel, tak by pak se mohl skutečně zmenšovat HDP, takže by možný objem prostředků určených na důchody klesal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Rusnok - profil

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Je třeba se bát toho, co se stalo v Rumunsku a ve Francii?

7:17 Senátor Hraba: Je třeba se bát toho, co se stalo v Rumunsku a ve Francii?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k základní podmínce demokratických voleb