Šťastný (ODS): Krizové situace pomohou řešit univerzitní nemocnice

22.02.2011 14:42

Součástí zdravotnické reformy musí být přijetí zákona o univerzitních nemocnicích, který zajistí transformaci páteřní sítě velkých fakultních nemocnic na neziskové organizace univerzitního typu.

Šťastný (ODS): Krizové situace pomohou řešit univerzitní nemocnice

„Součástí zdravotnické reformy musí být přijetí zákona o univerzitních nemocnicích, který zajistí transformaci páteřní sítě velkých fakultních nemocnic na neziskové organizace univerzitního typu. Je nezbytné, aby se na řízení a kontrole těchto nemocnic vedle státu a univerzit podílel i příslušný kraj. Jen tak budeme schopni zajistit naplnění litery ústavy, podle níž jsou to kraje, které garantují občanům v České republice dostupnou a kvalitní péči." Uvedl to dnes předseda zdravotního výboru a zdravotnický expert ODS Boris Šťastný na semináři, který se pod jeho záštitou a za účasti ministra zdravotnictví Leoše Hegera a řady odborníků konal na půdě Poslanecké sněmovny.

V reakci na akci lékařů „Děkujeme, odcházíme" tak Boris Šťastný připomenul, že v současné chvíli neexistují účinné právní nástroje, kterými by stát mohl v krizových situacích dostupnou péči garantovat. Politici by se proto podle jeho názoru měli zabývat také otázkou, zda by stát v případě nečekaných a krizových situací neměl mít možnost požádat vybrané skupiny zdravotníků o přechod do zvláštního režimu. „Nejde o žádné novum, podobná praxe funguje například ve Spojených státech amerických nebo v Izraeli. Uplynulé týdny ukázaly, že je třeba o této věci diskutovat. Musíme se pokusit nalézt shodu na uvážených změnách zákonů, které zaručí akceschopnost státu při řešení událostí, jež ohrožují zdraví a bezpečnost pacientů. Takovou akcí bylo tažení odborářů ‚Děkujeme, odcházíme´."

V závěru svého vystoupení Boris Šťastný také zmínil, že v příštích dnech a týdnech očekává debatu o postavení České lékařské komory v systému zdravotnictví. Podle jeho slov tato organizace neplní své poslání a povinnosti uložené zákonem, což se ve výsledku bezprostředně dotýká zájmů českých pacientů a kvality a dostupnosti péče. „Negativním důsledkem dění uplynulých týdnů je bohužel také výrazný pokles prestiže českých lékařů. V souvislosti s tím očekávám zásadní změny v chování a postojích pacienta, který bude k nešvarům českého zdravotnictví méně tolerantní a více se začne hlásit ke svým právům," uvedl v závěru svého vystoupení Boris Šťastný.

Dále čtěte:
Engel vyzývá lékaře ke stažení výpovědí
Praha: Pondělí rozhodne o spuštění krizového plánu ve zdravotnictví 
Stáhněte výpovědi, vyzval Engel. Doufá, že ho jeho revoluce nesežere
Bulvár se vysmál Engelovi. Šéfvyděrač má, co chtěl. Rath se obává
Drama pokračuje: Z Engela je mučedník. A co ostatní?

Sledujeme téma: Exodus lékařů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostálová (ANO): Pan ministr Rakušan podvedl i svou vlastní vládu

23:08 Dostálová (ANO): Pan ministr Rakušan podvedl i svou vlastní vládu

Projev na 102. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 9. května 2024 k zákonu o korespondenční volbě