Tejc: Pane premiére, proč nám nesdělíte, co nám vlastně hrozí?

02.11.2010 17:02

Řeč na 8. schůzi Poslanecké sněmovny PČR 2. 10. 2010.

Tejc: Pane premiére, proč nám nesdělíte, co nám vlastně hrozí?

Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, děkuji za slovo. My jsme tady absolvovali poměrně rozsáhlou diskusi právě i na téma toho, zda stav legislativní nouze trvá nebo netrvá. Já myslím, že je velmi zvláštní, když v situaci, kdy je vyhlašován stav legislativní nouze, kdy mají hrozit vážné hospodářské škody, kdy má dojít případně k ohrožení státu, se na toto téma tady baví poslanci opozice versus koalice a pan premiér mlčí. Pan premiér mlčí, nechává za sebe hovořit poslance, nechává za sebe hovořit předsedkyni Sněmovny a sám na toto téma nevystoupil. Já bych chtěl vyzvat pana premiéra, aby - pokud tak neučinil v předchozí rozpravě - tak učinil teď, kdy je pro to prostor, protože není možné, aby tady byla věc jako stav legislativní nouze brána jako nějaká technikálie. To není technická věc. To je věc zásadní. A myslím, že pan premiér by měl sdělit důvody, které vládu vedly k podání tohoto návrhu. Myslím, že bude velmi zajímavé tyto důvody slyšet, tak, abychom je mohli posoudit my, aby je mohli posoudit občané a možná i Ústavní soud.

A myslím, že je také důležité, aby to byly důvody, které bude možné podřadit pod právě ona pravidla. Když jsme diskutovali s panem předsedou Tluchořem, předsedou klubu ODS, v rozhlase na téma stav legislativní nouze ano či ne, tak on říkal jako jeden z argumentů - pokud ho budu správně ne úplně citovat, ale on mě jistě opraví, pokud bych řekl něco špatně - že hlavní důvod je, že opozice činila obstrukce, a tudíž je nutné tímto způsobem reagovat a zákony posunout do stavu legislativní nouze.

Já bych chtěl připomenout, že těmi obstrukcemi pravděpodobně pan předseda Tluchoř, tak, jak o nich často hovořil, myslel to, že si klub sociální demokracie vzal dvě hodiny pauzy na jednání, a to, že jsme požadovali, aby zákony, které byly nestandardně předloženy ve zrychleném čtení, mohly být projednány, byť se zkrácenými lhůtami, pro které jsme hlasovali, ale tak, aby bylo možné k nim podávat pozměňovací návrhy.

Já myslím, pane premiére, že by bylo dobré, abyste se na toto téma vyjádřil, abychom věděli, o čem hlasujeme.

Děkuji.

Dále čěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…