„Kdy se s Čechy sešla von der Leyenová? Co o ní víme? Nic. Nula.“ Odborník vyhrotil Orbánovy teze k EU. Leckde cenzurováno

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.06.2021 15:45 | Komentář

VHLED MICHALA BOKA Viktor Orbán vyrazil do boje za reformu Evropské unie. Maďarský premiér představil v projevu u příležitosti dne nezávislého Maďarska své teze, jak změnit Evropskou unii. V těchto dnech s nimi vyrazil do útoku proti současným „elitám“ EU na stránkách novin a časopisů napříč členskými státy, všímá si politolog Michal Bok.

„Kdy se s Čechy sešla von der Leyenová? Co o ní víme? Nic. Nula.“ Odborník vyhrotil Orbánovy teze k EU. Leckde cenzurováno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Stav a úroveň demokracie i médií v současné Evropské unii dobře ilustruje, že některá média, například Belgický deník De Morgen, uveřejnění inzerce s Orbánovými body odmítly. To ale ponechme stranou a pojďme se podívat na Orbánových sedm bodů postupně, jeden po druhém.

1. V Bruselu se buduje superstát, k němuž nikdo nedal mandát. Říkáme ne evropskému impériu.

Viktor Orbán má pravdu. A je moc dobře, že prozřel. Byl to totiž i on a jeho Fidesz, kdo k budování evropského superstátu dlouho přispíval prostřednictvím svého členství v eurolidovecké frakci EPP v Evropském parlamentu. Právě evropští lidovci vedení německým dvojblokem CDU/CSU patří k předním budovatelům „Spojených států evropských“, a to už po několik desetiletí.

I proto je moc dobře, že se právě Orbánovými ústy ozývá kritika tohoto směřování a bylo by moc fajn, kdyby Orbána následovaly i další křesťanskodemokratické a středopravicové strany napříč Evropou.

Co se týče Evropského superstátu, tak připomeňme, že Evropanů se na jeho vznik vůdci EU zeptali jen jednou, když navrhli Euroústavu. Tu však voliči odmítli v referendech ve Francii a v Nizozemsku. Od té doby uplynulo více než 16 let a eurofederalisté dokázali užší unii prosadit zadními vrátky, když protlačili Lisabonskou smlouvu, která je Euroústavou v bleděmodrém.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Michal Bok

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…