Kalousek? O toto přijde Babiš, překvapuje politolog

15.07.2020 17:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Hlavně říká: Počítejte se mnou, nekončím, neodcházím, nevytratím se.“ K oznámení Miroslava Kalouska, který se rozhodl už nekandidovat do poslanecké sněmovny, hovoří politolog Jan Kubáček. „Uvědomuje si, že aby mohl mít v budoucnu nějakou politickou perspektivu, je potřeba udělat úkrok stranou a stáhnout se z pozice,“ dodává. A komu bude nejvíc chybět?

Kalousek? O toto přijde Babiš, překvapuje politolog
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Politolog Jan Kubáček (na snímku v pořadu Horké téma).

Poslanec Miroslav Kalousek se rozhodl v roce 2021 neobhajovat mandát. Kalousek v dolní komoře působí nepřetržitě od roku 1998. Bude ve sněmovně chybět? Ať už pro hodnoty, které hájí, nebo pro to, jak výrazná a netypická osobnost to je?

Rozhodně bude sněmovna bez něho jiná. Je velmi výrazný řečník, člověk, který dokáže zajímavou formou obhájit svůj názor, vyhledává konflikty, nebojí se vyčnívat a provokovat. Je to typ poslance, který byl vždy za každou cenu výrazný. Podobnou DNA měl ve své době David Rath, Václav Klaus nebo Miloš Zeman. Jsou to lidé, kteří byli vždy excentričtí v dobrém i špatné, byli originály, jejich vystoupení byla sledovaná a jejich názory nebyly lidem lhostejné. Vědomě provokovali. V tomto ohledu chybět bude.

Nicméně si myslím, že pokud by dál hodlal pokračovat v pozici, ve které je, TOP 09 by se dostala do izolace a nikdo by s ní nechtěl jít plnohodnotně do volební koalice nebo nějaké předvolební aliance. Díky příslibu odchodu Miroslava Kalouska z aktivní politické pozice v parlamentu pro TOP 09 svítá šance, že se bude moct zapojit do nějaké předvolební spolupráce a razantně jí naroste koaliční potenciál.

Kalousek byl podle vás ten, kdo blokoval koaliční potenciál?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

15:30 Erik Best: Teď jde o budoucnost. Pavel chce moc a příklon k Německu

Žádný malicherný spor o účast na jedné akci NATO, ale otevřený boj o moc s cílem oslabit Babišovu vl…