Z poradního týmu prezidenta Petra Pavla odchází špičkový ekonom David Marek. Rozloučil se stroze, bez dalších podrobností. Koncem loňského roku ostře kritizoval vládní rozpočet na rok 2025, který prezident podepsal. Jak jeho odchod vnímáte?
Nic o tom nevím, neumím to komentovat, nevidím do pozadí. Řeknu vám to ale jinak: Já bych v týmu prezidenta radit nevydržela. Je mi totiž naprosto jasné, že bychom se v ekonomických názorech tak diametrálně rozcházeli, že bych měla pocit, že házím hrách na zeď. Ale netuším, zda to je i tento případ, nebo jde o něco jiného.
Jednou cla tak, podruhé tak. Jednou vysoká, jednou nízká. Donald Trump mění obchodní politiku skoro každý den. Teď to vypadá, že chce být zadobře se všemi kromě Číny. Jak jeho kroky čtete vy?
Je to opravdu velice nepřehledné. Bylo by hezké říci, že Donald Trump přesně ví, co dělá, a že hraje nějakou promyšlenou šachovou partii – jenomže ono se zdá, že to tak není a že ten chaos je skutečně chaosem. Finanční trhy procházejí divokými turbulencemi, americké indexy zkraje týdne doslova kolabovaly, aby na jeho konci zase výrazně rostly. Lidé mají rádi věci černé, nebo bílé. Mají rádi osobnosti dobré, nebo špatné. Velmi těžko se jim rozumí tomu, že jedna osoba (politická strana, země…) může být v některém ohledu pozitivní a v jiném zase negativní. Pro lidi je snesitelnější, když si někoho mohou zbožštit, anebo si z něj naopak učinit převtěleného ďábla. A proto v tuto chvíli tolik tápou, jak se dívat na situaci v USA a na hospodářskopolitické kroky Donalda Trumpa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Novotný