Byrokraté EU už dávno ztratili kontakt s realitou. Čím více dělají, přibližují Unii rozpadu. Sociolog Bednář naopak věští úspěch Babišovi

03.01.2022 20:09 | Rozhovor

SVĚT KRIZE A NADĚJE „Když se vedení chová chaoticky, nepředvídatelně, případně svá rozhodnutí často mění, společnost si začne žít svůj život nezávisle na jeho vůli.“ Firemní sociolog Vojtěch Bednář analyzuje uplynulý rok a popisuje, co se ukázalo v plné kráse. Všímá si i nákupu obytného auta, ve kterém hodlá expremiér Andrej Babiš objíždět republiku. „Ukázal, že se chce uchopit role kritizujícího s gustem a intenzivně. Pokud se tedy pustí naplno do prezidentské kandidatury jako svého úkolu a pokud nevznikne protikandidát stejných nebo lepších ‚kvalit‘, dovolím si mu věštit velkou naději na úspěch,“ říká Bednář.

Byrokraté EU už dávno ztratili kontakt s realitou. Čím více dělají, přibližují Unii rozpadu. Sociolog Bednář naopak věští úspěch Babišovi
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

Pro řadu lidí včetně prezidenta nemáme za sebou dobrý rok. Jaké je vaše hodnocení uplynulých měsíců?

Těžko hodnotit, každý to vidíme jinak. Rád bych ale řekl, že každá, i ta nejméně příjemná věc nás dovede poučit – a to jak jako jednotlivce, tak i jako společnost, a když se povede, může nás také stmelit. Je možné, že v budoucnosti budeme čelit větším problémům, než jsou ty současné, a že vše, co jsme se naučili během pandemie, v dobrém i horším, nám pomůže.

Prožili jsme už druhý rok „s covidem“. Co si společnost odnese ze všech omezení, uzávěr, restrikcí?

Že společnost může, když se objeví nové a neznámé ohrožení, reagovat jako celek víceméně bez ohledu na to, co udělá její vedení. Na druhé straně ale také to, že když se vedení chová chaoticky, nepředvídatelně, případně svá rozhodnutí často mění, společnost si začne žít svůj život nezávisle na jeho vůli. To je sice známý, ale poměrně nebezpečný efekt, který pandemie a omezení s ní spojená ukázaly v celé kráse.

Rok jsme začínali se „zavřenou“ zemí. Při bilancování, překvapily vás nakonec události příjemně, nebo naopak?

Změnila se vláda a nově nastupující založila svou politiku na principu občanské odpovědnosti. To je z pohledu řízení prosazováno dobře, ale problém je v tom, že se jedná  o taktiku, která měla být použita spíše na začátku pandemie než nyní. Nicméně, s ohledem na stav ochoty lidí respektovat opatření a autoritu jako celek, už moc možností nezbývalo. Buďme tak rádi za směr, kterým se současná vláda vydala, a doufejme, že lidé ji budou následovat.

Byla slibována tečka za covidem, místo toho se napadají očkovaní a neočkovaní, současně je jasné, že je nutná třetí, třeba i čtvrtá dávka očkování. Část vědců poukazuje na nutnost uznávání protilátek. Proč vlastně nenastala „tečka“?

Po pravdě řečeno, úplně nerozumím tomu, proč byla slibována „tečka“, když vláda a politici museli vědět, že skutečná tečka to bude těžko. Bohužel, takový krok je proti smyslu respektu společnosti a nepomáhá ani vládnutí, tak ani autoritě a legitimitě odborníků. K protilátkám se vyjádřit nedovedu, protože to je právě debata odborníků. Ale problém je v tom, že pokud jedna část odborných autorit říká veřejnosti něco jiného, než jiná – pak lidé považují za pravdu to, co se jeví pro ně jako výhodnější.

Politickým vrcholem roku byly volby, ve kterých byl favoritem Andrej Babiš. Po čase, proč Babiš prohrál a proč bylo vítězství koalic Spolu a PirSTAN zasloužené? Co vlastně může, a naopak nemůže nastupující Fialova vláda udělat pro to, aby byla tou vládou „změny“ a „obratu“?

Upřímně... může toho udělat velmi málo. Každá vláda je svázána možnostmi a limity právního státu, a ty vypadají „zevnitř" vládnutí úplně jinak než zvenčí. Proto opozice kritizuje plytké a nedostatečné kroky politiků ve vládě, proto říká, že by dělala věci jinak.

Jakmile je ale u moci, zjistí, že mnoho z toho, co slibovala, jednoduše „nejde“. Za těchto okolností se jakýkoli příslib změny, a to nejen rozhodování, ale i kultury, jednoduše rozplývá. Je zajímavé, že je celkem jedno, kdo je právě opozice a kdo vláda; můžeme čekat, že nyní to bude opačně. A expremiér Babiš, nejnověji nákupem obytného auta, se kterým hodlá objíždět republiku, ukázal, že se chce uchopit role kritizujícího s gustem a intenzivně.

Jinak, výsledky voleb jsou otázkou cyklu. Každý, kdo je u moci, se časem veřejnosti „zají“ a možná i kompromituje – a je nahrazen svým oponentem, aby se po čase zajedl a kompromitoval i on. Nové vládě nelze přát více, než aby toho pro občany zvládla udělat co nejvíce.

Jak obstál prezident Miloš Zeman, pokud byste zhodnotil celý rok 2021?

Těžko mohu soudit prezidenta, který je kromě vysokého věku sužován zdravotními problémy a vlastně vše, co dělá, je otázkou interpretace okolí. Nicméně pokud se podíváme na ty, kteří interpretovali, tak bohužel, obávám se, že Miloše Zemana nezvládli. Mám tím na mysli to, jak v zásadě jakékoli jeho kroky, zdravotní obtíže a následně i snaha prezidenta pracovat, byť velmi omezeně z „akvária“ izolace, byly kritizovány s despektem a urážlivě k jeho osobě a tedy nevyhnutelně i k úřadu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jodové tablety proti válce? „Hlavně jídlo. Ostatní budou řešit jídlo, vy to kam zdrhnout.“

13:24 Jodové tablety proti válce? „Hlavně jídlo. Ostatní budou řešit jídlo, vy to kam zdrhnout.“

VIDLÁKŮV TÝDEN Doporučení dánské vlády na shánění jodových tablet pro případ jaderné války? Jiné věc…