Byrokraté EU už dávno ztratili kontakt s realitou. Čím více dělají, přibližují Unii rozpadu. Sociolog Bednář naopak věští úspěch Babišovi

03.01.2022 20:09 | Rozhovor

SVĚT KRIZE A NADĚJE „Když se vedení chová chaoticky, nepředvídatelně, případně svá rozhodnutí často mění, společnost si začne žít svůj život nezávisle na jeho vůli.“ Firemní sociolog Vojtěch Bednář analyzuje uplynulý rok a popisuje, co se ukázalo v plné kráse. Všímá si i nákupu obytného auta, ve kterém hodlá expremiér Andrej Babiš objíždět republiku. „Ukázal, že se chce uchopit role kritizujícího s gustem a intenzivně. Pokud se tedy pustí naplno do prezidentské kandidatury jako svého úkolu a pokud nevznikne protikandidát stejných nebo lepších ‚kvalit‘, dovolím si mu věštit velkou naději na úspěch,“ říká Bednář.

Byrokraté EU už dávno ztratili kontakt s realitou. Čím více dělají, přibližují Unii rozpadu. Sociolog Bednář naopak věští úspěch Babišovi
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

Pro řadu lidí včetně prezidenta nemáme za sebou dobrý rok. Jaké je vaše hodnocení uplynulých měsíců?

Těžko hodnotit, každý to vidíme jinak. Rád bych ale řekl, že každá, i ta nejméně příjemná věc nás dovede poučit – a to jak jako jednotlivce, tak i jako společnost, a když se povede, může nás také stmelit. Je možné, že v budoucnosti budeme čelit větším problémům, než jsou ty současné, a že vše, co jsme se naučili během pandemie, v dobrém i horším, nám pomůže.

Prožili jsme už druhý rok „s covidem“. Co si společnost odnese ze všech omezení, uzávěr, restrikcí?

Že společnost může, když se objeví nové a neznámé ohrožení, reagovat jako celek víceméně bez ohledu na to, co udělá její vedení. Na druhé straně ale také to, že když se vedení chová chaoticky, nepředvídatelně, případně svá rozhodnutí často mění, společnost si začne žít svůj život nezávisle na jeho vůli. To je sice známý, ale poměrně nebezpečný efekt, který pandemie a omezení s ní spojená ukázaly v celé kráse.

Rok jsme začínali se „zavřenou“ zemí. Při bilancování, překvapily vás nakonec události příjemně, nebo naopak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Babiš , Bednář , Fiala , krize , prezident , sociolog , volby , Zeman , COVID

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel ČT chce provést kontrolu hospodaření. Zná čísla z roku 2001, kdy stálo …