Kritici prezidenta se o něm často vyjadřují dost nelichotivě. Jako protireakce se objevil návrh poslanců na zákon na ochranu prezidenta. Co si o něm myslíte?
Pokud se někdo dopustí pomluvy, je to už dnes upravené v trestním zákoníku. Aby někomu hrozilo vězení za to, že něco řekne, tato doba už je minulostí. Je to spíše o úctě k tomu úřadu. Tu úctu většinou dělá ten, který tento úřad zastává. Je to o morální vyspělosti dotyčných lidí, aby nepoužívali sprostá slova a nadávky, když se mluví o prezidentovi. Nás doma učili, že máme prezidenta držet v úctě. Když s ním nesouhlasím, snažím se vyjadřovat věcně a nepoužívat žádné hanlivé výrazy.
Na druhou stranu si prezident také nebere servítky při hodnocení svých oponentů. A naváží se i do novinářů, hlavně veřejnoprávních. Říká se, že média by měla být pilíři demokracie. Ohrožuje prezident tímto demokracii?
Pan prezident byl známý svými bonmoty vůči novinářům už v době, kdy byl premiérem. Není to nic nového. Je to součástí jeho způsobu vyjadřování. Přijde mi, že někdy zbytečně vyvolává konflikt. Já bych v mnohých situacích neodpověděl, nebo bych provokujícího člověka ignoroval. Miloše Zemana znám dlouho, některé věci si neodpustí. Asi by bylo těžké po něm požadovat, aby své chování najednou změnil.
O prezidentovi se také říká, že rozděluje společnost. Petr Pithart 17. listopadu na Albertově varoval právě před rozdělováním společnosti na pražskou kavárnu a venkovskou hospodu. Je toto dělení od některých politických sil účelové, nebo je to reálný fakt ve společnosti, kde se lidem v různých regionech daří rozdílně dobře a mají na mnoho věcí i odlišné názory?
Nemyslím, že pražská kavárna jsou všichni Pražané a obyvatelé velkých měst. Je to spíše intelektuální zázemí české společnosti. Chodím ve své rodné obci do venkovské hospody poměrně často a myslím, že by Petr Pithart byl překvapen, kolik rozdílných názorů v ní zazní. Takhle se společnost nedá pojmenovat. Lidi, co chodí na pivo, častěji mluví o fotbale či o sexu než o politice. Možná, že by pro politiky bylo milé překvapení slyšet lidi, jak v hospodě mluví.
Trošku bych upřesnil, že Petr Pithart v tom projevu mluvil o tom, že to rozdělení mezi pražskou kavárnu a venkovskou hospodu není až tak výrazné, ale pouze vyjádřil obavu, že by se tak stát mohlo...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban