Pekelnou věcí jsou nešťastné rozhodčí doložky…
Tady nejde jen o Home Credit, Profi Credit a podobně. Je potřeba si uvědomit, jestli byly v souladu se zákonem. Podstatná je ekonomická závislost rozhodců na dané společnosti, která si je najímá. Pokud mi někdo bude dávat pět set případů měsíčně, budu mít z každého případu pět tisíc korun, tak asi nepůjdu proti tomu, kdo mi na chleba dává.
Krásný případ je teď, co se stalo. „Jede“ v tom také Reiffeisen stavební spořitelna, kdy jejich rozhodce rozhodl na základě rozhodčí doložky, že paní, která nedlužila a byl na ni spáchán trestný čin podvodu, probíhalo trestní řízení, tak místo aby vyčkal výsledku trestního řízení, nařídil zaplacení částky osobě, která peníze nikdy nedostala. Paní skončila v exekuci a přišla o střechu nad hlavou. A nikoho to nezajímalo! To je věc, kdy rozhodce vůbec v tu chvíli rozhodovat nemá. Jestliže tam probíhá dokonce i trestní řízení. Navíc proti osobě – a on to věděl –, která již byla za podvody tohoto typu stíhána!
Laik by řekl, že v normálním státě přece toto nemůže být, a když se to tedy už stane, tak to bude změněno.
Zvrátit to nejde. Exekuční dražba je typ prodeje, který nelze vrátit zpět. To je ten problém.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala