Británie opustila koncem ledna EU. Vy jste byl u toho, a jak píšete, vaše zážitky se dost lišily od toho, co sděloval reportér ČT Bohumil Vostal, který mluvil o stovce účastníků. Co jste na místě oslav viděl vy?
Byl to jeden z nejsilnějších okamžiků, který jsem v oblasti politiky a boje za svobodu lidí a nezávislost jejich státu zažil. Viděl jsem a cítil nadšení z vítězství, radost a spokojenost. Viděl jsem úlevu. Ale pozor, úlevu na obou stranách ve stylu „konečně je to za námi a jdeme dál“. Viděl jsem a cítil i odpovědnost těch lidí tam, protože moc dobře vědí, že tím dnem to nekončí, nýbrž začíná. A že je čeká ještě hodně práce, na kterou jsou připraveni od montérek po kravaty, aby uspěli. Viděl jsem ale a cítil i naději. Ne jejich. Naši. Ono to jde. Není to nemožné. Lze vystoupit z Evropské unie, kterou politické elity ovládly největším politickým podvodem na půl miliardy lidí, když bez referend přijaly Lisabonskou smlouvu. Brexit je pozitivním příkladem pro ostatní a je úplně jedno, jak velký členský stát je. Paradoxně to Velké Británii trvalo tak dlouho právě proto, že byla zároveň jedním ze tří největších hráčů v EU. Čím menší stát, tím snadnější vystoupení.
Také uvádíte, že Velká Británie byla bezkonkurenčně nejsvobodnějším státem EU. Měla bezpočet výjimek z aplikace unijního práva. Přesto se většina lidí rozhodla odejít. Proč vlastně. Kvůli té svobodomyslnosti?
Samozřejmě. Svoboda a odpovědnost jednotlivce, sebeurčení národa a nezávislost vlastního státu nejsou přes veškerou snahu europeistů, progresivistů a sociálních inženýrů prázdnými pojmy. Naopak. Je zjevné, že v důsledku všech dosavadních snah a praktik výše uvedených jsou výše uvedené pojmy a v nich obsažené hodnoty v Evropě stále více na vzestupu. A to je nakonec skvělá zpráva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demokracie , EU , Evropská unie , Matějka , referendum , Šabatová
autor: Oldřich Szaban
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
HISTORIE BEZ HYSTERIE „Je pravdou, že Petr Pavel absolvoval svá vojenská studia v době, kdy tyto udá…
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu
- 21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“
- 15:00 Skyline v zákulisí evropské obrany: Strategie, lobbing a přístup k moci