Jan Keller o smlouvě Merkelové a Macrona: Je to skrytý plán. Není to náhoda

23.01.2019 15:15 | Zprávy

ROZHOVOR Založíte také vlastní hnutí? I na tuto otázku odpovídá v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sociolog, europoslanec Jan Keller, který předpokládá, že List Jaromíra Soukupa má větší šanci uspět než ostatní. „Jaromíru Štětinovi fandím, může topce ubrat z toho mála, co jí zbude poté, co ji rozeberou Piráti. Pavel Telička stranu ani hnutí nezaloží, jistě si spočetl, že má možnosti lukrativnějšího uplatnění,“ uvedl Keller. A nové Občanské fórum? „Pokud by se v politice opět angažoval Daniel Kroupa, mnoho lidí by ta protestní energie rázem přešla.“ K zásadním ambicím Pirátů profesor Keller poznamenává, že v podstatě kopírují strategii tzv. nových sociálních hnutí ze 70. let minulého století. Vyjádřil se i k nové smlouvě mezi Francií a Německem.

Jan Keller o smlouvě Merkelové a Macrona: Je to skrytý plán. Není to náhoda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller

V uplynulých dnech jsme si připomínali 50 let od sebeupálení Jana Palacha. Projevil český národ dostatek úcty k jeho oběti? Má český národ historickou paměť? Jak jste celé pojetí výročí 50. let od sebeupálení Jana Palacha vnímal vy?

Byl jsem v Bruselu a pak ve Štrasburku, takže nevím, jak to všechno probíhalo. Ale uvažoval jsem o tom, jestli by se Jan Palach upálil, kdyby měl tu možnost vidět, jak to bude v jeho zemi půl století po jeho oběti vypadat a kdo všechno bude řečnit nad jeho hrobem.



Prezident Zeman pokračoval ve vyhrocené rétorice, když pro Blesk vysvětlil, že nechtěl jít osobně položit věnec k památníku, protože by se na místě piety setkal se svými odpůrci. „Šlo o výraz pohrdání těmito lidmi. Nebylo to kvůli mé kondici,“ prohlásil Zeman. Řekl také, že se snaží vyhýbat setkáním s „blbci“ a „blázny“. O čem to svědčí?

Mně se ta rétorika nezdá nijak vyhrocená. Miloš Zeman má prostě ve zvyku nazývat věci pravými jmény. Můžeme si myslet, že to je odporný zlozvyk, ale stejně s tím nic nenaděláme. Protože byl podruhé po sobě zvolen prezidentem, domnívám se, že to většině lidí u nás dokonce nevadí. Tím hůře pro ty, kvůli kterým tam nešel.

Jak hodnotit názory psychologů, že exponování činu Jana Palacha ze strany médií mohlo přimět k pokusu o podobnou smrt člověka, který se v pátek v Praze polil hořlavinou a zapálil?

Teorie nápodoby existuje ve společenských vědách přinejmenším od dob Gustava le Bona. Takže si myslím, že psychologové dobře vědí, o čem mluví.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

svoboda slova

Souhlasím s váma, že svoboda slova není absolutní, ale myslíte, že tím, že budete lidem nařizovat, co si mají myslet a říkat nebo spíš neříkat (narážím na to, že chcete zakázat ,,špatné" názory), že to povede k něčemu pozitivnímu? Že pomáhá něco vyřešit Foltýn, který uráží každého, kdo má jiný názor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvacet let žvanění o klimatu. Byznys s uhlíkovými odpustky jede a peníze pak chybí, říká expert

7:52 Dvacet let žvanění o klimatu. Byznys s uhlíkovými odpustky jede a peníze pak chybí, říká expert

Po každých povodních se hodně mluví o tom, že jsme se bývali měli připravit lépe. Ale ne vždy na to …