Paní Bobošíková, v úvodu jste řekla, že bitcoinová kauza není jen politický skandál. Co tím myslíte?
Bitcoinová kauza rozhodně není jen hra několika nešikovných lidí s pár prohnanými šíbry. Je to systémové selhání. A není to k řešení skrze nějakého takzvaně nezávislého odborníka, kterého si chce budoucí ministryně spravedlnosti přivést jako alibi. Tohle je závažné bezpečnostní riziko. Máme tady Bezpečnostní informační službu, která má podle zákona chránit Českou republiku před ohrožením významných ekonomických zájmů a zabezpečovat informace o organizovaném zločinu. Ale místo toho slyšíme fráze, že se „přivede osoba, která je nestranná, důvěryhodná, respektovaná v justici“ a že „nebude mít žádnou potřebu se přiklonit na tu či onu stranu“. To je přesně to, co říká budoucí ministryně spravedlnosti Decroix. Jenže skutečný problém nespočívá v tom, kdo koho kontroluje v rámci ODS. Skutečný problém je, že BIS měla varovat prezidenta, vládu, FAÚ i další instituce – a neudělala to. A z toho vyvozuji jasný závěr: buď informace měla a mlčela – pak porušila zákon. Nebo je nezískala – pak selhala.
Ve svém pořadu Sedmička plus kritizujete kvůli bitcoinové kauze i prezidenta. Jakou má v tom podle vás roli?
Prezident má podle zákona pravomoc úkolovat BIS. Může chtít informace, může se ptát. Může se účastnit Bezpečnostní rady státu. Nevíme, zda jednal – a to je znepokojivé. Může mít své důvody, ale veřejnost má právo vědět, zda v tak zásadní věci prezident republiky využil své ústavní nástroje. Mlčení dnes není neutralita. Mlčení posiluje nejistotu. Pokud BIS neinformovala, je to chyba BIS. Pokud informovala – a vláda nebo prezident nekonali – pak odpovědnost nesou oni. Ale BIS? BIS si myje ruce. V pátek vydala prohlášení, že bitcoinová kauza nepatří do její zákonné působnosti. Ale když si přečtete zákon, zjistíte, že to vůbec není pravda. Podle zákona má BIS povinnost zabezpečovat informace o činnosti, jejíž důsledky mohou ohrozit významné ekonomické zájmy státu. A co jiného než miliardové toky z darknetu do politiky by mělo spadat pod tuto povinnost?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný