Josef Šlerka pro PL: Kritik ČT je okamurovec, obhájce havloid? Čas mluvit spolu. Hrozí smrtící rána demokracii

17.05.2021 13:52 | Rozhovor

Je třeba zastavit volbu radních ČT a uspořádat sérii odborných seminářů, říká mediální expert, sémiotik a někdejší ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka. S ním ParlamentníListy.cz mluvily o chování médií v době covidu, o významu slova „propaganda“ a o cenzuře na sociálních sítích. Dle Šlerky je nutné mít možnost soudit se s Facebookem a dalšími nadnárodními provozovateli. „Sociální sítě rozbíjejí to společné na spoustu malých dílků a snaží se nás uzavřít do našich světů, a to je pro demokracii smrtící rána. Jde o to, abychom nežili vedle sebe, ale spolu,“ varuje však před „sítěmi“ jako takovými.

Josef Šlerka pro PL: Kritik ČT je okamurovec, obhájce havloid? Čas mluvit spolu. Hrozí smrtící rána demokracii
Foto: Archiv J. Šlerky
Popisek: Josef Šlerka

Pane doktore, vy jste v roce 2017 řekl, že když jsou lidé spokojení, nenechají se oblbnout propagandou. No a dnes jsou lidé opravdu hodně nespokojení. Kvete tady v konečné fázi covidové krize něco, čemu vy říkáte propaganda? A proč je to propaganda, protože to slovo se často používá jako nálepka?

Záleží na tom, jak chápete slovo propaganda, jestli jako neutrální termín pro masovou komunikaci státu směrem k veřejnosti, ať již svého státu nebo cizího, anebo jestli jej chápete v širším slova smyslu negativně jako manipulaci s míněním protivníka. Já si myslím, že pokud jde o covid, tak tam státní propaganda spíš chyběla – raději tomu ale říkejme strategická komunikace. Myslím, že stát odvádí mizernou práci v oblasti komunikace s občany o tom, co dělá a proč. Ostatně často jen okopíruje řešení z jiné země, a ještě navíc špatně. 

Nicméně to, na co se nejspíš ptáte, je zásadní a aktuální spor o interpretaci toho, co se tu v posledním zhruba roce dvou dělo. Teď tu máme asi o 30 000 mrtvých víc, než by byl obvyklý roční průměr, ale také obrovský státní dluh a zdevastované určité segmenty ekonomiky, takže lidé se nepřekvapivě ptají, jestli to opravdu všechno bylo nutné. A nejenom politici, ale také různé oblasti byznysu hledají takovou odpověď, která pro ně bude ideální. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jaroslav Polanský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

0:01 Wehrmacht bránil střední Evropu před ruskými hordami? Ivo Strejček se obává nejhoršího

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR To, co lze z úst některých koaličních poslanců a senátorů na téma osvobození Česko…