Kam až chtějí Rusové zajít? Jsou schopni všeho, obává se Miroslava Němcová. Připojme se k těm, kdo chtějí přísné vyšetřování Číny

02.05.2020 14:33 | Zprávy

ROZHOVOR „Rusko si udržuje nejenom Českou republiku, ale ještě část střední a východní Evropy jako zónu svého vlivu, přestože to tak po roce 1989 nevypadalo a zdálo se, že vyklidilo pole,“ říká k posledním událostem poslankyně ODS Miroslava Němcová. Reakce Ruska na skutky českých politiků navíc označila za naprosto přehnané. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž uvádí, že se jí nelíbí ani situace kolem Číny, která se původ katastrofy snaží překrýt pohádkou o zachránci. Kritizuje, že vláda vítá na letišti zaplacenou pomoc. Kromě toho má však silné podezření, že Hrad není v tlaku na zesnulého šéfa Senátu nevinně, a zesiluje jej skutečnost, že Hrad v této věci odmítá komunikovat.

Kam až chtějí Rusové zajít? Jsou schopni všeho, obává se Miroslava Němcová. Připojme se k těm, kdo chtějí přísné vyšetřování Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání květin poslankyni Miroslavě Němcové jako výraz díků za její odvahu a postoj k inauguračnímu projevu prezidenta

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) jsou pod policejní ochranou kvůli politickým rozhodnutím. Co říkáte na to, že jejich kroky vyvolávají tak ostré reakce? Překvapuje vás to?

Překvapuje i nepřekvapuje. Ve chvíli, kdy se o soše maršála Koněva začalo mluvit, tak se vyhrotily reakce i na domácí půdě mezi některými příznivci spíše proruských postojů a jejich odpůrci. A také na mezinárodní scéně, kde se Rusko ozývá. Překvapuje mne spíše intenzita ze strany Ruska, a to považuji za velmi nebezpečné. Znamená to, že v Rusku došlo k rozhodnutí, že jde o trestný čin a budou z toho vyvozovány důsledky, totéž pak u primátora Hřiba a starosty Novotného. Tahle úroveň vměšování se Ruska do našich suverénních záležitostí mě překvapuje.

Než se dostaneme k reakcím Ruska, zajímá mě, jak se stavíte k odstranění sochy maršála Koněva v době nouzového stavu, s doprovodnými vtipy o roušce od starosty? K rozhodnutí navíc došlo na nočním zasedání.

Mně tohle bylo jedno, protože k odstranění sochy došlo, starosta měl oporu v zastupitelstvu, tedy v orgánu, který je oprávněn v této věci rozhodnout. Celá věc mě nechala úplně chladnou, kdy a jakým způsobem byla socha odstraněna.

Jaký má podle vás Rusko na celé věci zájem, aby takto reagovalo? Narušení vztahů, vyvolání sporů mezi lidmi, jak také zaznívá od ruských odpůrců…

Myslím, že Rusko si udržuje nejenom Českou republiku, ale ještě část střední a východní Evropy jako zónu svého vlivu, přestože to tak po roce 1989 nevypadalo a zdálo se, že vyklidilo pole. Ale nakonec postupně jednotlivými kroky, které nebyly tak viditelné, ale i za pomoci různých možností kyberútoků a podobně se vrátilo, takže si začíná vytvářet půdu, aby zde mělo čím dál větší vliv. Mnohokrát mluvily zprávy Bezpečnostní informační služby, že je naddimenzována například personálně ruská ambasáda. Bylo jasné, že tady má nějaké cíle a zájmy a socha se stala dobrou záminkou, aby dali najevo, že jsou tady opět v silných pozicích, a chtějí do nějaké míry určovat, co Češi mohou, a co nemohou dělat ve své vlastní zemi.

Jinak řečeno, jde o demokratická rozhodnutí v demokratické zemi a Ruská federace nemá právo do toho jakkoliv zasahovat?

Ano.

Je podle vás reálné nebezpečí, že by byli Kolář, Novotný či Hřib otráveni Ruskem? Jinak řečeno, domníváte se, že by za to Rusům tito politici stáli?

Dostáváme se na pole spekulací, nevím, kam až Rusové chtějí zajít. Mně připadá, že jejich zájem je enormní. Když čin odsoudili, došlo k trestnímu stíhání, takže je vidět, že se téměř před ničím nezastaví. Nechci být ten, kdo řekne, že dojde k nějaké katastrofě, a že zaútočí na zdraví nebo život těchto tří lidí. To si nepřeju a doufám, že nic takového nastat nemůže. Ale obávám se, že jsou bohužel všeho schopni – viděli jsme případy Skripala a podobně. Dá se říci, že si to vyzkoušeli a touto cestou šli, takže pravděpodobně jsou ochotní jít po této cestě i dál.

Provokace směrem k Rusku přeci jen v nějakých skutcích trvá. Například starosta městského obvodu Praha-Řeporyje Pavel Novotný vedle akcí legitimních, jako je stavba památníku na jeho katastru, prováděl exhibice záměrně provokující cizí stát. Přijel k ambasádě v multikáře, rozhlašoval do médií, že Řeporyje válčily s Ruskem a tu válku vyhrály a tak dále. Jak se díváte na tyto provokace? Jsou součástí demokratického státu, anebo jsou třeba přehnané v rámci mezinárodních vztahů? Která možnost je vám bližší?

Mně je bližší první možnost, protože vůbec nevíme, co se děje v nějaké zapadlé vsi nebo v nějaké komunitě v Rusku – jak se třeba vymezuje proti České republice či někomu jinému. To je spíše přehnaná reakce ze strany Ruska. 140milionová země řeší, co proti ní mají Řeporyje, malá obec na okraji Prahy, takže mi přijde až směšné, že tomu dávají tak obrovský důraz. Jestli je starosta Řeporyjí trochu excentrický a má tento styl politiky, tak být Ruskem, vůbec si toho nevšímám a jsem úplně v pohodě. To ale oni nedokázali, takže je vidět, že jakoukoliv záminku využívají k tomu, aby si tady dupli.

Jinak řečeno, ta reakce z ruské strany je tedy z vašeho pohledu přehnaná…

Naprosto přehnaná.

V rámci mezinárodních vztahů je spousta teorií o původu koronaviru. Americký prezident Donald Trump řekl, že má určité indicie, že látka mohla být vytvořena právě v laboratoři ve Wu-chanu. Také se objevuje spekulace, že vir vytvořili Američané, ale i dalších mnoho fake news a spekulací. I když je třeba dát čas tomu, aby se tato fakta ověřila a prokázala, spekulace se objevují stále. Jak se díváte na to, co se kolem děje?

Je nutné prokázat, co se skutečně stalo ve Wu-chanu, že ohnisko bylo ve Wu-chanu, že tam existují laboratoře, které se zabývají výzkumem těchto virů. To jsou známé věci. Existují teorie, že byl vir uměle vytvořen, nebo také že unikl při manipulaci nešťastnou náhodou z laboratoří, nebo že šlo o živočišný původ. To vše by se mělo prokázat. Mně se líbí postup Austrálie a některých dalších zemí, které volají po tom, aby bylo přísně vyšetřováno, co se opravdu v Číně stalo, a chtěla bych, aby se Česká republika připojila.

Nicméně Čína odmítla mezinárodní vyšetřování původu viru.

Pokud Čina odmítla, tak je to už samo o sobě zvláštní, protože ona sama by měla mít primárně zájem na tom, aby se vše objasnilo. Aby podezření, které ve světě vzniklo, že zamořila celý svět virem, odvrátila. Aby prokázala dobrou vůli, že pro budoucnost, ať už se stalo cokoliv, je partnerem, se kterým svět může spolupracovat, bude dávat přesné a včasné informace a bude tudíž možné zabránit nějaké příští katastrofě. Jestliže to odmítá, tak ukazuje na sebe jako na toho, kdo má máslo na hlavě.

Domníváte se tedy, že čínská strana ví, co se stalo, ale nechce, aby se na to přišlo?

Nedomnívala bych se, že by Čína nevěděla. Jde přeci jen o komunistickou zemi, centrálně řízenou, vše je kontrolované, vše je v podstatě státní a ten stát určitě – obzvlášť v takto rizikových věcech – hlídá, co se kde děje. Teď už nasadili jen takovou celosvětovou propagandu – Čína, která zachraňuje, dává ochranné roušky a další ochranné pomůcky, chce přetočit pozornost od původu a celé katastrofy k tomu, že ona zachraňuje. Musíme se vrátit na začátek, jestliže to Čína odmítá, tím větší podezření ve mně je.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se nevyrovnal s výpraskem, říká Filip Turek. V Bruselu zažil šok a zklamání

4:44 Fiala se nevyrovnal s výpraskem, říká Filip Turek. V Bruselu zažil šok a zklamání

Směšná neschopnost vyrovnat se s volebním výpraskem SPOLU. Tak označil europoslanec Filip Turek (Pří…