Bývalý český prezident Václav Klaus uvedl v neděli na Primě, že považuje deficit rozpočtu na letošní rok 500 miliard za rozhazování peněz, které stejně nevyřeší dopady ekonomické pandemie. Pro oživení ekonomiky by vláda měla podle něj spíš odstranit regulace a škrtat ve státních výdajích. „To, co se děje teď, je pro mě konec světa. Pouze rozvrátíme své finance. Dluhy budou splácet nejen naše děti a vnuci, ale i vnuci našich vnuků. To je naprosto nepřijatelné,“ konstatoval. Jak pohlížíte na deficit rozpočtu vy?
Svůj názor jsem uvedl na svém blogu.
Stát udělal všechny zásadní věci přesně opačně, je třeba: 1. zásadně proškrtat počty úředníků, úřadů a vládních agentur, zásadně jim omezit rozpočty, 2. zrušit zákon, kterým se ČNB dala nesmyslná pravomoc k „sekundárnímu dotování státního rozpočtu a spřátelených firem“, 3. výrazně omezit legislativu. Podle odhadu Ministerstva vnitra máme popsán milion normostran našimi zákony (nezahrnuje technické normy a obecní vyhlášky!). V mnoha případech obsahují povinnosti, které nejen lidem život otravují, ale hlavně prodražují, 4. nastartovat ekonomický růst půjde daleko snáze, když se sníží odvody („daň z práce“), zavede se jednotná sazba daně (bavme se, zda 10, 12 nebo 15 %) nejen z příjmu, ale i DPH a zruší značná část regulací. Dopad na rozpočet to krátkodobě bude jistě mít, ale je to daň za položení budoucích základů zdravého růstu. Vyhodit peníze přímo na státem vybrané a organizované investice povede pouze k utužení dosavadních na stát napojených „sosačů“ a pomůže jim v monopolizaci jejich postavení, a tím pádem k zadušení konkurence, která by život zlepšovala a zlevňovala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban