Koudelkovi nevěřím ani jméno. ČT, Jandovy Evropské hodnoty a další dezinformátoři. Docentu Ševčíkovi došla trpělivost

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
28.04.2021 17:32 | Rozhovor

Kdyby se vláda řídila radami profesorů Jiřího Berana a Vojtěcha Thona, mohla zachránit stovky až tisíce životů z nejohroženějších skupin, myslí si ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze docent Miroslav Ševčík. Namísto toho se ale loni profesor Beran ocitl na webu Ministerstva zdravotnictví v sekci o dezinformacích. „Za největší dezinformátory v celé řadě oblastí covidem počínaje a činností Evropské unie konče by musely být označeny veřejnoprávní Česká televize, Jandovy Evropské hodnoty, Seznam.cz a další weby, které informují jednostranně a manipulují dlouhodobě se čtenářem a divákem,“ reaguje Ševčík na snahy různých spolků a institucí identifikovat údajné dezinformátory a trestat je. „Jsou to novodobí cenzoři a inkvizitoři, šiřitelé bludů a nesmyslů, které pak přebírají některá mainstreamová média,“ dodává i s poukazem na skutečnost, že podobný žebříček dezinformátorů, na kterém byli třeba hudebníci Daniel Landa a Janek Ledecký, se objevil i před diváky ČT.

Koudelkovi nevěřím ani jméno. ČT, Jandovy Evropské hodnoty a další dezinformátoři. Docentu Ševčíkovi došla trpělivost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslav Ševčík, vysokoškolský pedagog a ekonomický expert hnutí Trikolóra

Na oficiálním webu Ministerstva zdravotnictví se koncem loňského roku objevila rubrika s „dezinformacemi o covidu“. Informace do této rubriky dodávala firma Semantic Visions analytika Františka Vrabela. Do přehledu dezinformátorů byli zařazeni třeba profesor Jiří Beran či exprezident Václav Klaus. Jak se s odstupem času na tuto aktivitu ministerstva díváte, přispěla k něčemu?

Musím konstatovat, že ve světle této informace nelze firmu Semantic Visions považovat za seriózní. Ba naopak, na základě vědeckých poznatků, lze za dezinformátory považovat právě analytiky typu Františka Vrabela. Prof. Jiří Beran je nejcitovanějším českým odborníkem v oblasti epidemiologie a vakcinologie, a kdyby vláda dala na jeho rady a doporučení místo na rady pseudovědců a matematických modelářů, jejichž PES zničil životy statisícům zdravých spoluobčanů a nemocným nepomáhal, udělala by lépe. Domnívám se, že kdyby se vláda řídila radami prof. Berana či prof. Thona, mohla zachránit s největší pravděpodobností stovky, možná tisíce životů osob z takzvané vnímavé skupiny, tedy osob starších 65 let, a dalších rizikových pacientů. Jen pro úplnost dodávám, co sdělovací prostředky víceméně nepublikují, a sice to, že více než 90 % všech mrtvých s příznaky onemocnění covid-19 je právě z této vnímavé populace, a na tuto skutečnost prof. Jiří Beran a prezident Václav Klaus dlouhodobě poukazovali. Útok proti prof. Jiřímu Beranovi a prezidentovi Václavu Klausovi byl sprostý a podlý. 

František Vrabel je, např. spolu s Bohumilem Kartousem, také jedním ze zakladatelů spolku Nelež, který se snaží omezit šíření dezinformací odříznutím dezinformačních webů od příjmů z reklamy. Spolek apeluje přímo na firmy, aby inzerovaly jinde. Myšlenka dobrá, ale jak určit, kdo dezinformuje a kdo už ne? A obligátní otázka, kdo ohlídá hlídače?

V této záležitosti bych citoval Miltona Friedmana „za vším hledej peníze“ a možná bych použil ještě české přísloví „zloděj křičí chyťte zloděje“. Za největší dezinformátory v celé řadě oblastí covidem počínaje a činností Evropské unie konče by musely být označeny veřejnoprávní Česká televize, Jandovy Evropské hodnoty, Seznam.cz a další weby, které informují jednostranně a manipulují dlouhodobě se čtenářem a divákem. A tak dezinformátoři a jakési Nelež spolky lžou a chytají údajné dezinformátory.

V Česku dlouhodobě působí neziskové organizace jako třeba Evropské hodnoty, které nedávno označily Janka Ledeckého a Daniela Landu za hlavní šiřitele dezinformací mezi celebritami. Jsou tyto organizace a jejich činnost pro Česko přínosem?

Přínosem v žádném případě nejsou. Naopak, jsou to novodobí cenzoři a inkvizitoři, šiřitelé bludů a nesmyslů, které pak přebírají některá mainstreamová média. Tyto pochybné organizace se pasují do role samozvaných soudců a jim nepohodlné informace se snaží vymazat z veřejného prostoru. Jedná se o nebezpečné spolky, které zlovolně očerňují své ideové konkurenty a někdy hledají senzaci tam, kde není. Na základě pomluv, polopravd a lží ničí pověst a mnohdy i kariéry a život jim nepohodlným jednotlivcům. Právě tyto aktivistické militantní skupiny nejvíce rozdělují společnost. Hlouposti, kterých se dopustila například údajná studentka doktorského programu na olomoucké univerzitě (Veronika Krátká Špalková) při vyhodnocování jakýchsi článků týkajících se pana Ledeckého a pana Landy, jsou do očí bijící. Bohužel většina čtenářů si nemá možnost ověřit stupiditu jejích tvrzení.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

frakce

Tomu nerozumím.Frakce kterou založili Babiš Orbán a spol.nebudou mít žádny vliv Evr.Parlamentu ale můžou ohrozit a jsou nebezpečím pro Evropu

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

16:27 Trump bude muset udělat v USA pořádek. Nebude se to líbit. Kotrba vidí, co je nutné

Sobotní atentát a ikonické fotografie s odhodláním uprostřed krve podle Štěpána Kotrby Donaldu Trump…