Kubín: Že si popletolog Fiala vybral Lipavského na kandidátku, to si ODS nezaslouží

17.03.2025 21:55 | Rozhovor
autor: Radim Panenka

Vztahy s USA se zlepší, o tom nepochybuji, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz europoslanec Tomáš Kubín (ANO). Nebude to ale díky současné politické reprezentaci, dodává. Evropští lídři zase žijí ve svém akváriu a odmítají uznat, že reálný svět je ten za sklem. Sepisují se rezoluce, ale jasná vize chybí, varuje Kubín s tím, že se pozdě zareagovalo na změnu politického kurzu v USA s nástupem Trumpa. Co se týče Sýrie, Brusel podle něho zjevně počítal, že pád Asada přinese nějakou demokratickou idylku, a teď, když se ukázalo, že povstalci nejsou „nositelé svobody“, ale vraždící fanatici, je v šoku.

Kubín: Že si popletolog Fiala vybral Lipavského na kandidátku, to si ODS nezaslouží
Foto: Archiv T. Kubína
Popisek: Tomáš Kubín, poslanec Evropského parlamentu za hnutí ANO

Pane poslanče, s jakými pocity sledujete současné dění na mezinárodní scéně? Prezident Trump se se svou administrativou pustil do řešení války na Ukrajině ve velkém, na což Evropa reaguje dost nejednoznačně. Hlavně zde ale zavládl šok a do jisté míry i bezradnost. Konají se summity, které nic nevyřeší a nic nového nepřinesou…

Summity svolané vejtahou Macronem, zkázou Spojeného království Starmerem, nebo pořádané EU, jsou jenom žalostným svědectvím toho, že současná Evropa nedokáže reagovat na přeměnu uspořádání mezinárodních vztahů a globální moci na multipolární a bezradně hledá svou roli. Z jednání šéfů evropských států vzešly jenom prázdné fráze, vzájemná ujištění o tom, jak jsou skvělí a konkrétního kromě společné fotky zhola nic. Evropa je nejednotná a impotentní, neuměla zabránit tragické válce na Ukrajině diplomatickou cestou, neumí reagovat na ruskou agresi, zkoprněle civí na razantní kroky Trumpovy administrativy a neumí pochopit to, že někdo uhání dopředu bez ohledu na její lenivé tempo.

Starmer v sobotu oznámil plán, kdy USA dohodne příměří mezi Ukrajinou a Ruskem a takzvaná „koalice ochotných“ vyšle kontingent bez vojáků USA, který bude zabezpečovat linii příměří. Trochu naivní představa.

Jaký postoj bychom jako EU měli zaujmout k válce na Ukrajině? Lze vidět smysl v dalším rozšiřování sankcí například vůči ruským diplomatům v situaci, kdy s nimi američtí diplomaté už jednají a snaží se zahájit mírový proces?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…