Ledová válka o Arktidu už probíhá. Na Východě i na Západě jsou u moci zk*rvysynové stejné matky, paní Chamtivosti. Spisovatel o méně známých faktech

23.09.2020 22:06 | Zprávy

ROZHOVOR Ledová válka už je v běhu. Zatím jde o uvalování pitomých sankcí pod jakoukoliv záminkou. Jako si malí kluci poměřují, kdo má většího pindíka, tak podobně v technické variantě obě strany konají demonstrativně cvičení a posílají letadla k hranicím těch druhých. A napětí bude stoupat. To si myslí novinář a spisovatel František Roček z Ústí nad Labem.

Ledová válka o Arktidu už probíhá. Na Východě i na Západě jsou u moci zk*rvysynové stejné matky, paní Chamtivosti. Spisovatel o méně známých faktech
Foto: Israel National News
Popisek: Vlajky USA a Ruské federace

Bělorusko se stále otřásá novými a novými demonstracemi. Co to znamená?

Probíhá tam běžný východoevropský vzorec generační nervozity. Mládež doufá, že pokud politicky skončí země na Západě, nastane mírný ráj. Osobně jsem to zažil po roce 1990. Jsem sice naprosto zklamán naší takzvanou demokratickou reprezentací, ale situace je trvale lepší než před rokem 1990 za červených mravenců.



To je základ polarizace předtím na Ukrajině, dnes v Bělorusku. Ideální rozbuškou demonstrací byly volby prezidenta, kdy zvítězil zase strejda Lukašenko. Dosavadní administrativa si chce udržet moc, mladší lidé chtějí vstoupit do předpokládaného ráje kdesi v EU.

Jaký bude tamní vývoj?

V Bělorusku se neděje nic, co by nebylo očekáváno. V knize Bombardovat nemocnice je normální z roku 2018 jsem napsal: „… trvale nestabilní je oblast Kavkazu, dále oblast Ukrajiny. Brzy dojde na Bělorusko…“ V Bělorusku rostou snahy po uskutečnění ukrajinského mocenského „majdanového“ scénáře už dlouho.

Lukašenko je v EU i v Rusku vnímán jako skřet schopný všeho. Rusové byli z Lukašenka nervózní, protože  naznačoval na více stran, že drží klíče od jednoho ekonomicko-technicky důležitého východoevropského baru a může si vybírat, s kým bude jeho administrativa kamarádit. Po volbách je Lukašenko kvůli opozičním protestům v defenzivě. Mnozí doufají, že podobně jako na Ukrajině by nebylo nic krásnějšího než v Bělorusku ušmoulit revoluční vlnu, která by přivedla stát na Západ podobně jako západní Ukrajinu.

Souvislosti takových politických turbulencí bývají rozsáhlé, mnohdy rychle proměnné až neuvěřitelné. Například kyperská vláda potvrdila, že blokuje sankce EU vůči běloruským orgánům a Alexandru Lukašenkovi, dokud Evropané nevyvinou mechanismy, které Turecko potrestají za porušení kyperské suverenity. Oficiální zástupce kyperské vlády Kyriakos Kushos hovořil o nebezpečí dvojích standardů v politice EU. „… v případě Běloruska nelze rozhodovat o sankcích, pokud jsou v případě Turecka použity jiné zásady,“ řekl. Ale o tom se čeští čtenáři z většiny oficiálních médií nic nedozvěděli. Jenom z levicových Haló novin a z Práva.

Dnes Lukašenko dolejzá za Putinem, cítí se v úzkých. Domnívám se, že ruská a běloruská tajná služba pilně dumají nad tím, jak kulantně donutit Lukašenka k odstoupení, aniž se změní režim.  



Jak moc lze tyto protesty přirovnat k Euromajdanu na Ukrajině?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jan Rychetský

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně

Už stříhám metr, kdy tato hrůza skončí, říká někdejší diplomat a poslanec SPD Jiří Kobza o zahraničn…