Nebezpečná fáze, požerou se navzájem, půjde o přežití. Petr Holec tuší malér

28.06.2022 7:32 | Rozhovor

KONTEXT PETRA HOLCE Nic neřekl, a stejně přitom lhal, míní komentátor Petr Holec o Fialově projevu k národu. Premiérova slova o Babišově vině za konec dodávek norského plynu totiž vyvrátili experti. „Není lež jako lež,“ dodává Holec a soudí, že se Fiala hezky naučil lhát, ale k jeho řečem o slušnosti to příliš nesedí. Nenechal ležet ani kauzu STAN. „Tyhle fáze politických kauz bývají nejnebezpečnější,“ varoval s tím, že by mohli podezřelí začít zpívat. Bez ohledu na kolegy.

Nebezpečná fáze, požerou se navzájem, půjde o přežití. Petr Holec tuší malér
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Petr Holec

Premiér a lídr SPOLU Petr Fiala ve svém „projevu k národu“ obvinil expremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, že jeho vláda dopustila ukončení dodávek norského plynu, a tím prý Česko udělala energeticky ještě závislejší na Rusku. Navíc to podle něj mohl být záměr. Experti ale říkají, že to není pravda.    

Člověk musí premiéra Fialu svým způsobem obdivovat, v nejvyšší exekutivní funkci rychle zraje. Ve svém údajném „projevu k národu“, který byl ve skutečnosti jen hodně špatnou a nijak neskrývanou propagandou zakrývající vládní nečinnost a korupční kauzu STAN, dokázal nic neříct, a ještě u toho lhát. Bravo! I to chce jistou „odvahu“, jak Fiala nedávno nazval nezákonné vypnutí údajně dezinformačních webů. Jen má teď smůlu, že se museli na obranu předchozích vlád ozvat i experti, jaká to byla lež. Naposledy to v rozhovoru pro Právo jasně řekl analytik firmy ENA Jiří Gavor. I podle něj dvacetiletá smlouva s Nory prostě vypršela v roce 2017 a navíc se týkala soukromé firmy, takže do toho naše vláda nemohla nijak zasáhnout. A za druhé je z toho patrné, že nešlo o Babišovu vládu, ale o vládu tehdejšího premiéra ČSSD Bohuslava Sobotky. V ní mimochodem měla ČSSD i ministra průmyslu a obchodu, do jehož portfolia velká energetika spadá.

Politici samozřejmě lžou odjakživa, není ale lež jako lež. A taky nejde o Babiše, ale o princip. Nebo řekněme o signál, jak by jistě řekl Fiala, premiér permanentních podprahových signálů, jimž rozumí jen on sám a možná ještě pár jeho „ultras“ z Twitteru. Vymýšlet si totiž takhle přímo v údajném „projevu k národu“, a ještě ke všemu v takovéhle chvíli, kdy veřejnost děsí chudoba a podzimní účty nejen za energie, to je ten nejhorší možný signál: jestli nám totiž premiér aspoň něco na letní prázdniny řekl, pak to, že mu radši nemáme věřit. Příznačná ironie taky je, že právě Fiala sliboval slušnost, do níž takovéhle lhaní určitě nepatří. Málokdo by řekl, že se zrovna lídr SPOLU, jehož trápí spíš nudnost, promění tak rychle v extraligového demagoga.

Svým způsobem ale Fialu chápu. Jeho vláda není schopná čelit domácí socioekonomické ani energetické krizi, jak znovu ukázal nedostatečný energetický balíček ministra průmyslu a obchodu STAN Jozefa Síkely. A k tomu s ní teď ještě zle cloumá korupční megakauza druhé nejsilnější vládní strany, bez níž nemá sněmovní většinu. Fialův kabinet ve skutečnosti nevládne, ale spíš se jen udržuje ve vládě. Ve svém projevu premiér ukázal, že mu už zbývá jen „Antibabiš“. A co hůř: stále více lidí vidí, že po pouhém půlroce vládnutí je Fialova vláda směšná, v politice nejhorší hřích.

Zmínil jste korupční kauzu STAN, která jako by pořád nemohla skončit. Tušíte, v jaké její fázi právě jsme?

Nikdo samozřejmě neví, kam až chobotnice kolem „kmotra“ STAN Michala Redla a nyní končícího vedení strany nakonec dosáhne, každý den nás pořád něčím překvapí. Zatím určitě víme jen to, že to určitě není lokální kauza, protože se týká Prahy, Zlína i Středočeského kraje i TOP 09. A taky dlouholetých lídrů a nyní i ministra STAN. Kauza „Dozimetr“ v podstatě STAN rozložila. Jeho šéf a ministr vnitra Vít Rakušan má navíc smůlu, že je mediálně nesmírně atraktivní: jsou v ní sex, prachy, drogy, bentley i jistý pan „Gucci“. I Tarantino musí závidět, jaké historky z podsvětí dokázali slušňáci ze STAN, on si totiž ve svých Gaunerech vystačil jen s panem Bílým, Růžovým a tak dál.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pouštějte ho na Silvestra.“ Vyoral se podíval na Schmarczův „výkon“. A měl jasno

15:15 „Pouštějte ho na Silvestra.“ Vyoral se podíval na Schmarczův „výkon“. A měl jasno

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Myslím, že Schmarcz by se hodil spíše do některého ze zábavných p…