Nefiltrovaný Bernard: Covid nám svobody nevezme. Zato křik menšin, korektnost, cenzura a jediné správné názory... Jsme ztraceni v konzumu

14.10.2020 17:48 | Zprávy

ROZHOVOR Uzavřené hospody jako na jaře, doba, která do podnikání vnesla spoustu těžkostí a změn, ale i nové příležitosti. Tak pivovarník Stanislav Bernard hodnotí uplynulé měsíce. „Rozhodující je zůstat vnitřně klidní a z tohoto klidu hledat dobrá řešení a přijímat nové nápady,“ dodává. Klid ovšem chyběl jiným. „Celkově je přístup vlády po dobrém zvládnutí začátku pandemie velmi chaotický a amatérský,“ kritizuje Bernard kroky Babišova kabinetu. Problém spatřuje i v celkovém nastavení západní medicíny, v potlačování příznaků chorob a v důležitosti správné funkce imunitního systému, který je ovšem často „chemií“ poškozován. Otázka padla i na to, zda jsou covidem ohroženy naše svobody. Stanislav Bernard vidí nebezpečí úplně jinde: „Šíření ultralevicových nálad na mnoha univerzitách humanitárního zaměření, politická ‚korektnost‘, kampaně typu MeToo zcela popírající základní právní principy.“ Na paškál přišly také neziskové organizace, sociální sítě i boj s „fake news“, který se dá zneužít k cenzuře.

Nefiltrovaný Bernard: Covid nám svobody nevezme. Zato křik menšin, korektnost, cenzura a jediné správné názory... Jsme ztraceni v konzumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Bernard, majitel pivovaru známý mimo jiné i díky svým radikálním postojům proti korupci

Jak se poslední půlrok projevil na kondici Vašeho pivovaru Bernard?

Na jaře s příchodem Covidu 19 se stejně jako nyní zavřely gastroprovozy a pro náš rodinný pivovar to znamenalo okamžitou ztrátu 61% našeho prodeje. Navíc té ziskovější části. My jsme ihned začali dělat řadu kroků. Především cash flow plán, dohodli jsme se s naším belgickým partnerem Duvel Moortgat, že v letošním roce nevyplatíme žádné dividendy, se společníkem Pepou Vávrou jsme si razantně snížili plat, posunuli jsme řadu rozběhlých investic, začali jsme aktivně komunikovat a podporovat naše obchodní partnery, přišla i řada nových nápadů, jako například vypálit z čerstvého ležáku pivní pálenku a řada dalších. Stejně tak jsme nabídli minipivovarům dodávky násadních kvasnic a sladu zdarma, aby po lockdownu mohly zase začít vařit, což mnoho z nich využilo.

Ekonomicky jsme na jaře přišli o zhruba 40 miliónů korun. Naopak v létě, díky tomu, že většina Čechů nevycestovala do zahraničí byly rekordní prodeje a nyní s příchodem další vlny epidemie jsme finančně zdraví a stabilní. Díky tomu jsme schopni v nynějším těžkém období, kdy jsou znovu zavřeny restaurace a opakuje se jarní situace, jen v horší verzi, pokračovat v realizaci rozběhlých investic a vymýšlíme další kroky. Krize není zdaleka jen problém, je to zároveň velká příležitost. Rozhodující je zůstat vnitřně klidní a z tohoto klidu hledat dobrá řešení a příjímat nové nápady.

Co říkáte na pondělní mimořádnou tiskovou konferenci vlády a na fakt, že se vlivem nových nařízení některá odvětví na 3 týdny zcela zmrazí?

Dalo se to čekat. Ze strany vlády chybělo především pořádné vysvětlení restrikcí, krizové plány podle kterých se má jet a naopak přebývala mediální vystoupení politiků. Každý sám ať posoudí „důležitost“ červených svetrů a honění politických bodů. Celkově je přístup vlády po dobrém zvládnutí začátku pandemie velmi chaotický a amatérský. Přitom se stačilo inspirovat v řadě zemí, kde komplexní systém řešení krizových situací funguje skvěle. Například v Irsku mají přehledně definovaných 5 stupňů opatření a každý ví, jak se chovat. Nyní jsou na stupni 3 a podle vývoje epidemie jednoduše reagují zpřísněním nebo uvolněním. Lidé systém chápou a většinově respektují.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za všechno může Babiš a Putin.“ Podnikatel se diví, kolik chytrých lidí věří nesmyslům

4:44 „Za všechno může Babiš a Putin.“ Podnikatel se diví, kolik chytrých lidí věří nesmyslům

Vyšší třída i střední třída nadále většinově podporuje vládu Petra Fialy. V ostatních zemích pak vol…