Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je debata o daňovém balíčku také debatou o budoucnosti České republiky. „Německé služby můžete mít jen za německé daně, rumunské služby můžete mít za rumunské daně a z mého pohledu to je právě to, o čem se vede ten spor,“ uvedl. Co navrhl premiér, je podle něj cesta, jak oslabit stát, a je paradoxní, že to odsouhlasila pravice. Pane doktore, jak to vidíte vy?
Obávám se, že vicepremiér Hamáček má naprostou pravdu. Stát může plnit určité funkce, pokud na to má peníze. Pokud předložíme rozpočet a daňové úpravy takové, které vytvoří obrovskou díru ve státním rozpočtu a veřejných financích obecně, některé funkce státu si z daní nebudeme moci dovolit. Je potřeba zahájit celospolečenskou debatu na téma daně. Třicet let se tomu vyhýbáme. Třicet let posloucháme, jak je dobré mít nízké daně. ODS to hlásá v první řadě a Andrej Babiš se tomu nebrání.
Když se podíváme po světě, zjistíme, že rovná daň je jen v zemích na východ od Slovenska. Rumuni mají desetiprocentní rovnou daň, Srbové desetiprocentní, Rusové třináctiprocentní. Ty nejvyspělejší země světa včetně těch nejvíce kapitalistických mají daně progresivní. Když se podíváme do Británie, která byla vždy vzorem pro ODS, vidíme, že mají sazbu dvacetiprocentní, čtyřicetiprocentní a pětačtyřicetiprocentní. V Německu to samé, nejvyšší sazby čtyřicet dva nebo pětačtyřicet procent. Podobné je to v Americe nebo v Austrálii. Schválně zmiňuji země, kde vládne konzervativní pravice. V Americe je šest pásem. Naše sousední země Rakousko, ze které si bereme příklad, kde rovněž vládne konzervativní premiér, má sedm sazeb a jdou od nuly. Když má člověk příjem nižší, než 11 tisíc eur za rok, je to nula, od 11 do 18 tisíc je to dvacet procent, od 18 tisíc do 31 tisíc je to pětatřicet procent, od 31 tisíc do 60 tisíc čtyřicet dva procent, od 60 do 90 tisíc je to 48 procent, pod milion padesát procent a když má někdo příjem nad milion eur je to padesát pět procent. Pak může mít Rakousko kvalitní veřejné služby. Nejen policii, armádu, ale když jedeme do Rakouska, vidíme to… Úplně jiný svět. Kvalitní silnice, města upravená, přejedete hranici a začínají perfektní dálnice. Rakousko má kvalitní sociální, důchodový, zdravotní systém, platy jsou třikrát větší než u nás. A my…
Když se podíváte na pana Fialu z ODS, neustále kolem dokola mele to, jaké to bude dobré, že budeme mít nízké daně, že člověk nejlépe ví, jak si poradit s daněmi. ODS by chtěla nejlépe patnáct procent pro všechny. Jak v Rumunsku nebo v Rusku. S tímto přístupem nikdy nemůžeme mít tak kvalitní stát a služby jako mají v Rakousku.
Je na čase o tom vést debatu. A ta se nevede. Je v zájmu ODS i Andreje Babiše a konec konců i dalších oligarchů, aby se tu neplatilo padesát nebo pětapadesát procent, protože by na tom tratili. Nepřipustí, aby byl jiný systém. Kontrolují masová média a obávám se, že o tom nepřipustí ani debatu. Obávám se, že jak rozpočet na příští rok, tak hlavně daňový balíček vytvoří obrovskou díru ve státním rozpočtu. V příštích letech, to bude rozvrat veřejných financí. Po nás potopa. Bohužel debata měla být vedena dávno, ne začátkem prosince, když nemáme rozpočet na příští rok. Ani nevíme, jaké budeme mít od ledna daně. Je to špatně. Doplatí na to ti lidé, kteří nemají to štěstí, aby měli perfektní zdraví, nemohou si tolik vydělat a potřebují služby, které poskytuje každý civilizovaný stát.
Čili obáváte se toho, že nebudou peníze na sociální věci…
Přesně tak. Rozpočet a tzv. daňový balíček budou muset v nějaké formě schválit, ale vytvoří obrovskou díru v rozpočtu. Do voleb to nikdo nebude řešit. Po volbách strany, které budou víc vpravo, řeknou, že si žijeme nad poměry, je potřeba si utáhnout opasky, že je stát přebujelý, že je potřeba snížit výdaje na sociální, zdravotní, kulturní, školské služby. Příští tři nebo čtyři roky nás nic dobrého nečeká.
Andrej Babiš tvrdí, že to naše veřejné finance ustojí. Sám jako ministr financí prý snížil státní dluh o 60 mld. a snížil i dluh vůči HDP. A jsme vlastně nejlepší v Evropě. Prý budeme nejlepší stále. „Máme prostor a možnost, abychom se zadlužili. Zkrátka přišel covid a musíme podpořit všechny.“ Konec citace. Co si o tom myslíte?
Je potřeba vidět dvě roviny. Jedna jsou ekonomické následky koronaviru. Nikdo nezpochybňuje, že stát v době, kdy byly zavřené podniky, restaurace, služby, musel vypomoci jak zaměstnancům, tak i majitelům. To je jedna věc. Krátkodobě se deficity státních rozpočtů a veřejných financí vytváří ve všech zemích, vidíme to i ve fiskálně velmi zodpovědné zemi, jako je sousední Německo. Druhá věc je daňový balíček. Rušíme superhrubou mzdu. Já jsem s tím nikdy nesouhlasil. Je dobré si ale připomenout její historii, a to, že ji zavedla ODS s TOP 09 před deseti lety a nyní ji s velkou slávou ruší. Ať to zruší, nikdy jsem pro to nebyl, ale tu finanční díru musí nějak zaplnit. Když zruším jedny daně, na druhé straně musím zvýšit jiné a hledat úspory tam, kde to jde, kde to neohrožuje základní funkce státu včetně zdravotních a sociálních. Ale tato debata se nevede. Neustále se lidem předkládá, jak na tom budou dobře, že každý bude mít na výplatu více o sedm procent. Nikdo si ale neklade otázku, z čeho se bude financovat zdravotnictví, školství, oprava silnic, chod měst, krajů, kulturních zařízení, služeb, které stát, obce, kraje, města poskytují. To je špatné.
Andrej Babiš má pravdu v tom, že nejen díky němu, ale i české povaze jsme se nikdy nezadlužili jako Itálie nebo Řecko. Máme podobnou mentalitu, jako mají sousední Němci nebo Rakušané a zadlužení je v porovnání se zeměmi jižní Evropy nízké. Ale to neznamená, že si nezodpovědně máme vytvořit díru v rozpočtu, abychom byli během tří, čtyř let na tom jako Řecko. Máme navíc nevýhodu v tom, že nemáme euro. Pokud se zadlužíme, sníží se rating a koruna bude oslabovat. Koneckonců to vidíme i nyní, že za všechny služby a zboží, které nakupujeme venku, platíme víc a roste inflace. Mimochodem v Německu mají minusovou inflaci, my máme tři procenta, a tím se opět nůžky mezi státy rozevírají. O tom by se měla vést poctivá diskuse a ne jen říkat, že všichni na tom budou lépe a dostanou o pár stovek více.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá