Ve vašem případě nemohu jinak. Neznáte nějaký dobrý vtip na Brno?
Jeden bych měl. Víte, proč je Brno nejoblíbenějším turistickým městem na světě? Protože se na něj stojí kolony na dálnici celé hodiny.
Ale vážně, Brno a Jihomoravský kraj zažívají v posledních letech velký rozvoj. Brno dnes dokonce v lecčems připomíná slavné sídlo počítačových firem Silicon Valley. Čím to je, že Brno nyní zažívá takový zájem zahraničních i tuzemských investorů?
Brno vždy bylo univerzitní město ve středu Evropy, kam se za vynikajícími podmínkami sjížděli ti nejlepší studenti nejen z České republiky, ale i z mnoha jiných evropských zemí. Tito lidé během studia zjistili, že Brno je skvělé město pro život a řada z nich zde zůstala. Z toho těží především IT firmy, které v Brně sídlí. Angličtina už není u vysokoškoláků ani u služeb, které v Brně fungují, žádný problém, proto se Brno stává moderním městem, kde je radost žít.
Vděčíme i tomu, že jsme vytvořili svého času podmínky a vstřícnou atmosféru pro rozvoj technologických firem. Například založením Jihomoravského inovačního centra, které se nám velmi dobře osvědčilo, a podporou a spoluprací s univerzitami. Také se snažíme Brno i kraj zviditelnit v zahraničí. Tyto kroky se nám po letech postupně zúročily.
Jedna věc jsou ovšem investoři a IT průmysl, ale něco úplně jiného je rozdíl mezi životní úrovní v Brně a v ostatních částech Jihomoravského kraje. Lze podle vás tyto rozdíly nějak snížit?
Je pravda, že životní úroveň v kraji mimo Brno je o něco nižší, ale ten rozdíl není až tak markantní. I další města v kraji, například Vyškov, Znojmo, Blansko nebo Břeclav mají vysokou kvalitu života, Hustopeče například byly v roce 2019 vyhlášeny třetím nejlepším místem pro život v rámci celé České republiky. Ty nůžky se spíše zavírají, než rozevírají. V posledních letech zažíváme čím dál častější přesuny především u mladých rodin, které se naopak z Brna stěhují do klidnějších vesnic. Brnu mají blízko a rozhodně není pravda, že by jim v menších obcích něco zásadně chybělo.
Není? Často se řeší, aby z vesnic nemizely hospody, prodejny potravin a další základní služby, které jsou pro normální život mimo město nezbytné. Jak toho podle vás dosáhnout?
Nejdůležitější je, aby občané měli ve svých obcích služby pro spokojený život, potom nebudou odcházet z obcí do měst, ale budou volný čas trávit ve své obci. Děláme pro to maximum, zajišťujeme péči o seniory a handicapované, která je i v těch nejmenších obcích, modernizujeme integrovaný dopravní systém. Mezi další nástroje patří podpora kulturního života, do budoucna chceme přispět na rekonstrukce kulturních domů a nadále pomáhat rozvoji rodinných center. Také finančně přispíváme obcím na provoz obchodů s potravinami. Bohužel to, jestli například hospoda v obci zůstane, nedokáže kraj příliš ovlivnit, to je vždy spíše na komunikaci s tamní radnicí a také o chování a kupní síle místních obyvatel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový
Mgr. Jana Mračková Vildumetzová byl položen dotaz
Proč vlastně VŠ nezřídila v kraji vaše vláda?
A nemůže ji zřídit kraj?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Další články z rubriky
4:44 Škodič Fiala. Okamura tvrdě vyjel kvůli penězům
Základním úkolem příští vlády, na které se chce hnutí SPD aktivně podílet, musí být zastavení růstu …
- 13:39 BRICS a Česko? Kobza řekl, co nás čeká. Nevyhnutelně
- 8:58 Co tam dělá Hřebejk? A kdo chce zničit Turka? Žantovský ukázal na vlivné médium
- 16:55 Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl
- 21:05 Nerudová, Síkela. To jsou starostové? Skutečný starosta vyběhl na Rakušana
- 7:50 Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá