Řídí to Fiala, nebo lobbisté? Drahá elektřina: Vyvstaly pochyby, co vlastně platíte. A komu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.02.2022 18:09 | Rozhovor

Ani vláda, ani Ministerstvo průmyslu, stejně tak Energetický regulační úřad neřeší problémy s drastickým nárůstem cen energií. „Je otázka, jestli mají odborníky, nebo zda nejsou ovládáni lobbisty,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. V každém případě ale na rozdíl od ostatních států Evropské unie nedělají ve prospěch odběratelů téměř nic, kromě sociální podpory, která je nesystémová, neřeší problém, zatěžuje státní rozpočet a ani není dostačující. Sílí hlasy, že na chyby v energetice doplatí odběratelé ještě jednou, a to zvýšením daní.

Řídí to Fiala, nebo lobbisté? Drahá elektřina: Vyvstaly pochyby, co vlastně platíte. A komu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Štěpán

Vláda Petra Fialy prokazuje udivující nečinnost ve věci drastického nárůstu cen energií. Máte pro to vysvětlení?

Naše skupina „Energie není luxusní zboží“ publikovala vícekrát, že ceny energie v České republice rostou o 300 procent, přitom v jiných státech jen o 30 procent. Dokazují to hromadné interpelace lidí a firem na vládu, kde jsou popsány i zničující důsledky na ekonomiku a energetiku České republiky. Napsali jsme dopisy na vládu, Ministerstvo průmyslu a poslance, kde jsme rozebrali důvody, proč rostou ceny energií a jak lze situaci řešit. Nikdo nereagoval. Zničující cenový nárůst potvrdili zástupci sklářského průmyslu, pivovary, pekárny, města, i velké firmy jako Madeta nebo Juta. Město Pardubice uvedlo, že meziročně zaplatí za energie 90 milionů korun oproti 30 milionům v loňském roce. Z restaurací může zůstat desetina, zavřou se dvě třetiny sportovišť, divadla, kultura obecně.

Všichni v Česku už uznávají, že máme pravdu, jenom vláda a Ministerstvo průmyslu ne. Problémy neřeší, stejně jako Energetický regulační úřad. Je otázka, jestli mají odborníky, nebo zda nejsou ovládáni lobbisty. V každém případě ale na rozdíl od ostatních států EU nedělají ve prospěch odběratelů téměř nic, kromě sociální podpory, která je nesystémová, neřeší problém, zatěžuje státní rozpočet a ani není dostačující. Na chyby v energetice doplatí odběratelé ještě jednou, zvýšením daní, tyto názory sílí.

Mluvíte o tom, kdo všechno na zničující důsledky růstu cen energií upozorňuje. Proč jste nezmínil média, která by na tento závažný problém měla poukazovat a chtít znát od vlády, jak ho hodlá řešit?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…