Ukrajinsko-bruselská vláda! Hrozí, že nebude plyn. Ukrajina do EU nepatří, říká Majerová

19.06.2022 16:00 | Rozhovor

Vláda Petra Fialy předvádí „hru na ukolébanou“. Myslí si to Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory, podle které za dnešní problémy může jak dnešní kabinet, tak předchozí vláda Andreje Babiše. „Nejtragičtější ovšem je, že lidé jsou zřejmě nepoučitelní, protože ve volebních preferencích stále vedou ANO a ODS,“ myslí si Majerová, která v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz odmítla také to, že by euro mohlo být receptem na rostoucí inflaci. „Euro je nesmyslný politický projekt, na kterém jedni, především Němci, vydělávají a druzí naopak tratí, především jižní státy,“ uvádí Majerová.

Ukrajinsko-bruselská vláda! Hrozí, že nebude plyn. Ukrajina do EU nepatří, říká Majerová

Vláda Petra Fialy se chce v rámci českého předsednictví v Radě EU soustředit na zvládnutí uprchlické krize, poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost nebo posílení obranných kapacit. Jsou to podle vás správně zvolené priority? A co vůbec očekáváte od našeho předsednictví?

Prioritně by se samozřejmě měla věnovat zájmům České republiky a našich občanů. A kdyby Fialova vláda jako svoji prioritu pro předsednictví v Radě Evropy uváděla, že se zasadí o diplomatické řešení ukrajinské války, stálo by to za pozornost. Tyhle její proklamace za pozornost opravdu nestojí. Nebo myslíte, že někdo, a speciálně česká veřejnost, od našeho předsednictví a této ukrajinsko-bruselské vlády něco očekává?

Gazprom znovu snížil objem dodávek plynu do Německa o třetinu. Představitelé EU se snaží situaci řešit kontrakty na dodávky plynu z Egypta či Izraele, ale je všem jasné, že není reálné výpadky ruského plynu v krátkém horizontu nahradit. Nehrozí, že s nástupem topné sezóny plyn prostě nebude?

Řeší důsledky a neřeší příčiny. Představa, že přes prázdniny zařídí pro plyn jiné cesty, je zcela naivní, nereálná a všichni to moc dobře vědí. Jen hrají nebezpečnou „hru na ukolébanou“ pro naše občany. Takže ano, pokud bude Fialova vláda a Evropská unie nadále provozovat tuhle politiku, opravdu hrozí, že s nástupem topné sezóny prostě plyn nebude. A my na tom budeme nejhůř, protože ruský plyn nakupujeme přes Německo. A i v Německu platí, že košile je bližší než kabát. Nemluvě o tom, že jde o levný ruský plyn několikanásobně předražený německými překupníky. 

Po poslancích také senátoři odsouhlasili zpřísnění podmínek pro běžence z Ukrajiny a zastropování státní pomoci. Je to podle vás správný krok?

Ano, je. Ale měl přijít, stejně jako všude v okolních zemích, již na začátku března. Ale aspoň něco. Konečně!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k oběma komorám českého parlamentu, které vzápětí podpořily snahu Ukrajiny vstoupit do Evropské unie. Podpořila byste tento krok? 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

4:46 Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

V 21. století je třeba nově definovat úlohu médií veřejné služby. A podle mediálního experta Jozefa …