Vyhoštění Rusové? Důvod je jiný. A BIS... Analytik Štefec o trapasu, co se teď narychlo hasí

13.06.2020 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Spory na ruské ambasádě a anonym nejsou pravým důvodem pro vyhoštění dvou ruských diplomatů. Tvrdí to vojenský analytik Jaroslav Štefec, podle něhož jde pouze o krycí košilku tajné zpravodajské akce. Bezpečnostní informační službě, podle něj, zůstal po takzvané kauze „ricin“ v ruce Černý Petr. „Otázka zní, kdo a proč byl vlastně poslán domů. A podle mne je klíčová otázka, na čí pokyn nebo popud,“ podotýká Štefec.

Vyhoštění Rusové? Důvod je jiný. A BIS... Analytik Štefec o trapasu, co se teď narychlo hasí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Několikrát jsme spolu v rozhovorech řešili kauzu s ruským agentem s jedem ricinem, který měl přicestovat do Česka a ohrozit české politiky. Kauzu jste označil za fake news a lež, a nevyloučil jste ani možnost her zpravodajských služeb. Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámili, že ČR vyhostila dva ruské diplomaty, protože si jeden z nich útok vymyslel kvůli sporům na ruské ambasádě v Praze. Jak vám toto oznámení připadá v kontextu vašich slov?

Co je prakticky jisté, že to určitě není ta příčina vyloučení diplomatů, kterou oznámil premiér. Aby někdo poslal domů velvyslance, případně diplomata cizí země, tak to už musí být velmi významná kauza, a obvykle to má nějakou krycí košilku, což je podle mne přesně tento případ.

Čili jsem si prakticky jist, že za vrácením obou diplomatů zpátky do Ruska rozhodně nejsou spory mezi lidmi na ruském velvyslanectví. Nevylučuji samozřejmě, že tam spory existují, velmi pravděpodobně ano – stejně, jako je rozdělena spolčenost v České republice, je rozdělena i v Rusku, jsou tam protiputinovské a proputinovská proudy.

Otázka zní, kdo a proč byl vlastně poslán domů. A podle mne je klíčová otázka, na čí pokyn nebo popud.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…