Frýdek-Místek: Vítězným místem k proměně je nároží na třídě TGM

04.03.2023 10:44 | Tisková zpráva

Občané Frýdku-Místku si zvolili další místo k proměně. V anketě 2. ročníku participativního projektu ZAPOJ F-M* nejvyšší počet hlasujících zvolil nároží u kruhové křižovatky na třídě TGM ve Frýdku.

Frýdek-Místek: Vítězným místem k proměně je nároží na třídě TGM
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Druhý ročník participativního projektu ZAPOJ F-M zná svého vítěze. Z celkového počtu 528 hlasujících 129 občanů zvolilo návrh č. 1, čili nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku. Občané měli možnost hlasovat v online anketě v aplikaci MUNIPOLIS a zároveň město umožnilo hlasování pomocí předtištěných lístečků přímo v budově magistrátu v Radniční ulici.

„Hlasovala jsem pro nároží. Byla bych pro přírodní úpravu – rozšíření travnaté plochy, rostliny, kvetoucí stromy. Děkuji, že tohle děláte,“ reagovala jedna z hlasujících obyvatelek. „Mám zájem o zvelebení místa pod číslem 1. Na tomto místě byla v minulosti restaurace a obchod, takže by tam byl určitě přívod vody. Chtěla bych a představovala bych si malou kašnu třeba i s lavičkami. Děkuji,“ uvedla ke své volbě další z občanek.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31669 lidí

Druhým nejžádanějším návrhem se stal osmý návrh, plocha u zastávek Anenská v ulici Ostravské a třetí nejvyšší počet získal návrh č. 2 hřiště pro malé děti v Parku pod zámkem. (Výsledky ankety viz graf.)

Dalším krokem v participativním projektu je plánovací den, který se uskuteční 22. března na vítězném místě. „Výběrem samotného místa zapojení občanů rozhodně nekončí. Město je chce aktivně zapojit do plánování budoucí podoby. V průběhu celého dne budou mít lidé možnost v plánovacím stánku diskutovat své náměty a formulovat očekávání, jak by mělo místo v budoucnu vypadat,“ potvrdil architekt Tomáš Čech, který v rámci projektu ZAPOJ F-M připravuje a zastřešuje zapojení občanů a spolupráci s nimi.

Lidé, kteří posílali hlasy prostřednictvím aplikace, často využili možnosti přidat komentář. Díky tomu se sešly další podněty a požadavky, kterými se bude zabývat hlavní architektka města či příslušné odbory. Význam participativního rozpočtu totiž není jen o proměně vítězné lokality, ale i o všech dalších podnětech, které lze takto shromáždit a které mohou zástupci města v budoucnu využít. Kromě možnosti osobní účasti obyvatel na plánovacím dni participační tým připravuje pro obyvatele také variantu zasílání konkrétních návrhů online a speciální pozornost město věnuje podnětům místních a organizací, působících v okolí vybraného místa.

Poznámka:
*ZAPOJ F-M – projekt s využitím participativního rozpočtu, kdy občané rozhodují, které místo si nejvíce zaslouží proměnu, a poté se podílejí na návrhu jeho budoucí podoby.

graf

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Přijďte si zacvičit do nových venkovních posiloven

13:33 Liberec: Přijďte si zacvičit do nových venkovních posiloven

Odbor ekologie a veřejného prostoru zrealizoval pro občany města Liberce dvě nové venkovní posilovny…