Kromě Centra sociálních služeb Praha se zapojily také významné neziskové organizace poskytující služby bezdomovcům. S ohledem na zhoršené klimatické podmínky přistoupilo hlavní město k výstavbě mobilních zařízení, které napomohly rozšířit ubytovací kapacity. Takovéto opatření naposledy organizovala pro metropoli Armáda ČR v roce 2006.
„Hlavní město Praha za dobu realizace mimořádných opatření v období zimních měsíců poskytlo 13.265 noclehů osobám bez přístřeší. Opatření spočívající v navýšení ubytovacích kapacit trvala celkem 25 dní,“ uvedl ke konci opatření v zimních měsících náměstek pražského primátora Ivan Kabický, do jehož kompetencí patří sociální oblast. Včerejším ránem se neziskové organizace vrátily ke svému standardnímu provozu, tedy poskytování služeb osobám bez přístřeší v denních centrech.
Mimořádná opatření přispěla také k aktuálnímu zmapování situace bezdomovců na území hlavního města. „Podle statistik, které jsme zaznamenali během mimořádných opatření, jsme zjistili, že z celkového počtu bezdomovců, jež využili služby zařízení na Rohanském ostrově v období od 1.2. do 15.2., bylo 26,8 procenta občanů jiných zemí a více jak 40 procent klientů byli mimopražští občané,“ upřesnil Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které služby ve stanech zajišťovalo. Podle Jána největší počet cizinců mezi bezdomovci tvořili Slováci, dále pak Poláci a Ukrajinci. Zajímavostí je, že mezi bezdomovci, kteří využili nabízenou pomoc na Rohanském ostrově, byli také Němci a Američané.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Magistrát hl.m. Prahy