Jihlava chystá výstavu s Příběhy našich sousedů

16.08.2022 13:12 | Tisková zpráva

Vernisáž výstavy je naplánována na pondělí 22. srpna od 17 hodin v Parku Gustava Mahlera.

Jihlava chystá výstavu s Příběhy našich sousedů
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

V Jihlavě se chystá jedinečná výstava. Ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum ji připravují pracovníci jihlavského odboru školství. V Parku Gustava Mahlera budou k vidění fotografie a vzpomínky 16 pamětníků z projektu Příběhy našich sousedů (více informací ZDE). Velký podíl na vzniku výstavy mají žáci základních škol a gymnázia. Právě ti od roku 2014 s lidmi, na jejichž silné příběhy by se nemělo zapomínat, v Jihlavě a jejím okolí natáčejí.

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14906 lidí

„Od roku 2014, kdy Jihlava začala s organizací Post Bellum spolupracovat, se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo celkem 14 škol s 242 dětmi a 49 učiteli. Dohromady vyzpovídali už 61 pamětníků,“ doplnil vedoucí odboru školství Tomáš Koukal s tím, že vernisáž je naplánována na 22. srpna na 17. hodinu. Výstava pak bude k vidění až do 30. září.

Výhra nad sbornou

Jeden z panelů bude na výstavě věnovaný například hraběti Janu Podstatzkému-Lichtensteinovi. Jeho rodina v roce 1948, poté co jim byl zabaven veškerý majetek včetně zámku ve Velkém Meziříčí, emigrovala a usadila se v Chile. Na výstavě nebude chybět ani fotografie s příběhem historika, badatele a spisovatele Ladislava Vilímka nebo hokejisty Jiřího Holíka. Ten mimo jiné zavzpomínal na Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1969. Tehdy totiž českoslovenští sportovci porazili ve dvou zápasech sovětskou sbornou a alespoň symbolicky jim oplatili okupaci naší země v roce 1968.

Pamětníků ubývá

Podle dlouhodobé jihlavské koordinátorky projektu Příběhy našich sousedů Marie Bohuňovské pamětníků bohužel ubývá. „A to hlavně těch, kteří by mohli zavzpomínat na konec války a odsun Němců. Už se není téměř možné ptát lidí, co zažili v padesátých letech,“ uvedla s tím, že je ale dost těch, kteří mohou ještě promluvit o zážitcích z roku 1968. „Navíc pamětníci jsou i ti, kteří v roce 1989 zažili změnu režimu. Ne všichni o tom ale chtějí vyprávět. Zvláště lidé, kteří zažili komunistické lágry. Je v nich totiž stále strach,“ doplnila Marie Bohuňovská.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

13:05 Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

Smíchovská lávka, jejíž část loni Mladá Boleslav zachránila před sešrotováním, je nyní oficiálně maj…