Jeho důvodem je potřeba rozmnožování, to může u žab proběhnout pouze ve vodním prostředí. V cestě jim však často stojí například silnice. Každoročně tak na území celé republiky pod koly automobilů zahyne mnoho žab. Proto se na nejvíce problémových místech každoročně s příchodem jara spouští akce na jejich ochranu. V Karlových Varech se tradičně jednalo především o dvě lokality.
První z nich je okolí vodní nádrže Na Krachu. V uplynulých letech bylo nutno k ochraně žab – v našich podmínkách především ropuchy obecné a skokana hnědého – instalovat zábranu podél komunikace mezi Olšovými Vraty a Kolovou. Zároveň zde bylo umístěno informativní dopravní značení. Před několika lety ale vybudoval místní zemědělec v prostoru nad Olšovými Vraty novou vodní nádrž. Tu začaly žáby postupně využívat místo Krachu a v současné době již není nutno zábranu u silnice používat.
Druhou lokalitou je jezírko Malé Versailles. Místní komunikace byla při jarním tahu žab v nočních hodinách uzavírána a dobrovolníci žáby v ranních a večerních sbírali. V posledních letech v této lokalitě migrujících žab zřetelně ubývá. Důvody nejsou zcela zřejmé, jedním z nich může být oprava rybníčků v okolních lesích. Z tohoto důvodu se ulice Křižíkova již od loňského roku neuzavírá pro dopravu, provádí se pouze ranní a večerní sběr žab.
Na ochraně migrujících žab už tradičně spolupracují Odbor životního prostředí Magistrátu města Karlovy Vary, Správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a dobrovolní ochránci přírody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: karlovyvary.cz